Programy komputerowe dla menedżerów

Bycie menedżerem w kraju, który dotarł do bezdroża ustrojowego, to zajęcie trudne i niebezpieczne. Trudne, bo nikt nie wie, co taki menedżer powinien robić i w związku z tym, obarcza się go na wszelki wypadek wszystkimi obowiązkami. Niebezpieczeństwo zaś wiąże się z odpowiedzialnością za ewentualne niepowodzenia. Wykształcenie menedżera, nie tylko zresztą w Polsce, to proces niezwykle skomplikowany. Bardzo dobrze, że coraz częściej angażuje się do tego ...komputery.

Bycie menedżerem w kraju, który dotarł do bezdroża ustrojowego, to zajęcie trudne i niebezpieczne. Trudne, bo nikt nie wie, co taki menedżer powinien robić i w związku z tym, obarcza się go na wszelki wypadek wszystkimi obowiązkami. Niebezpieczeństwo zaś wiąże się z odpowiedzialnością za ewentualne niepowodzenia. Wykształcenie menedżera, nie tylko zresztą w Polsce, to proces niezwykle skomplikowany. Bardzo dobrze, że coraz częściej angażuje się do tego ...komputery.

Aby przybliżyć naszym Czytelnikom problemy komputerowego nauczania biznesu, marketingu i wszystkiego, co wiąże się z pracą menedżera, zaprezentujemy dziś opisy programów służących do tego celu. Będą to niektóre z programów używanych w IFG (Institut Francais De Gestion) w Warszawie, działającym w Polsce od 1990 r.

Placówką kieruje Michel Muszyński, który jest autorem i twórcą większości programów komputerowych, stosowanych w Francuskim Instytucie Zarządzania. Jest on prawdziwym entuzjastą interakcyjnych metod nauczania i używania do tego celu multimediów. Jego zdaniem efektywność nauczania przy ich stosowaniu jest 15-20 razy większa niż przy użyciu metod tradycyjnych. Metody te gwarantują trwałość zdobytej wiedzy, jak również pozwalają na kształcenie w standardzie zachodnioeuropejskim bez potrzeby kierowania słuchacza za granicę.

Michel Muszyński, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, przez wiele lat kierował we Francji firmą komputerową, specjalizującą się w produkcji programów dydaktycznych. Doświadczenia swoje upowszechniał w Stanach Zjednoczonych, Hongkongu i Korei Południowej i od 3 lat kieruje zespołem międzynarodowych ekspertów i wykładowców we Francuskim Ośrodku Kształcenia i Informacji Kadr (CEFFIC).

Oto skrótowe informacje o kilku podstawowych programach, stosowanych w trakcie kursów organizowanych przez IFG:

BUSINESS PLAN

Na jednej dyskietce zawarty jest program, stanowiący własną "firmę konsultingową", który pomoże przygotować biznes plan w ciągu zaledwie kilkunastu minut. Oferuje on gotową metodologię działania i pełną obiektywność, co pozwala na prognozowanie rezultatów eksploatacji przedsiębiorstwa w sposób nieporównanie pewniejszy niż przy użyciu jedynie tzw. wyczucia. Mając taki program możemy wydrukować przygotowany raport wraz z kompletnym zestawem danych i oceną analizowanego projektu. Do używania programu zalecane jest stosowanie komputerów klasy 386 lub 486.

MERKURY

Jest to program do samokształcenia w dziedzinie technik negocjacji handlowej. Polega on na dialogu ucznia z komputerem, który zachowuje się i reaguje jak prawdziwy partner w trakcie negocjacji

handlowych. Wynik tych ostatnich zależy od sposobu, w jaki zostały one przeprowadzone przez posługującego się programem. On sam oceniany jest na zakończenie przez komputer w sposób konstruktywny, pozwalający na naprawę błędów i wypracowanie takich technik, które zapewnią największe szanse sukcesu.

JA

W tym przypadku komputer służy pomocą przy doborze pracowników. Program pozwala obiektywnie określić podstawowe cechy charakteru, obliczyć współczynnik inteligencji i oszacować, czy kandydat na pracownika potrafi prawidłowo komunikować się z innymi. Program zawiera trzy podstawowe testy psychologiczne stosowane przez zachodnie firmy rekrutacyjne przy selekcji kadr. Po przebadaniu kandydata, otrzymujemy automatycznie wydruk opisu jego profilu osobowości.

KREZUS

Jest to gra kierownicza, w której konkurentem Twojej firmy jest komputer. Program ten pozwala na modelowanie kilku podstawowych praw zarządzania przedsiębiorstwami w sposób uproszczony, ale skłaniający do refleksji. W trakcie jego trwania, użytkownik staje się dyrektorem generalnym firmy konkurującej z przedsiębiorstwem pilotowanym przez "sztuczną inteligencję" komputera. Można szybko sprawdzić, kto jest lepszy w tej konkurencji.

BOSS

Program ten stanowi znacznie rozszerzoną wersję poprzedniego. Pozwala on w szczególności na parametryzownie początkowej sytuacji zarządzanej firmy i jej konkurenta - komputera. Bierze się tutaj pod uwagę nie tylko aspekty marketingowe, ale także funkcję produkcyjną przedsiębiorstwa i oferuje możliwość przeprowadzenia kompletnej analizy finansowej, z pokazaniem jej obrazu graficznego. Program ten może być używany przez placówki szkolące w dziedzinie managementu, jako narzędzie pedagogiczne o niezrównanej skuteczności oraz z możliwością łatwego przystosowania do poziomu studentów dzięki wspomnianej możliwości parametryzacji. Menedżerowie mogą posługiwać się tym programem przy opracowywaniu strategii swoich firm przy uwzględnieniu symulowanego przez komputer zachowania się rzeczywistych konkurentów.

PERT

Program ten jest praktycznym zastosowaniem wynalezionej w USA metody organizacji, która w znacznej mierze przyczyniła sie do wygrania przez aliantów II Wojny Światowej. Jest to elektroniczny organizator działań, w sytuacji wielości zadań i celów. Gdy nie wiemy, od czego zacząć i jakie przyjąć priorytety, ile czasu i jakie środki przeznaczyć na poszczególne zadania, najlepiej poddać się poleceniom kogoś, kto nie jest obciążony sentymentami i potrafi chłodno kalkulować. Oczywiście, wiemy o kogo chodzi.

Francuski Instytut Zarządzania posiada znacznie więcej programów dydaktycznych, których nie jesteśmy w stanie opisać w jednym artykule.

Wspomniane wyżej programy są już w wersji polskiej i można je nabyć w IFG (adres: 00-095 Warszawa, ul. Senatorska 8). Inne będą w niedługim czasie dostosowane do warunków polskich i naszego języka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200