Programy kadrowo-płacowe

Turbo Płace-Kadry

Turbo Płace-Kadry firmy Reset Computer Systems jest to program szybki i łatwy w obsłudze. Pracuje w trybie tekstowym pod kontrolą systemu DOS (uruchamia-ny spod Windows 95 restartuje system, uruchamiając MS DOS). Przygotowano go przy użyciu Borland C++ i kompilatora Borland Turbo Pascal. Dla konkretnej liczby użytkowników należy dobrać odpowiednią wersję. Program Turbo Płace-Kadry jest najtańszy z prezentowanych produktów (kosztuje 300 zł netto) i przeznaczony dla firm najmniejszych, zatrudniających mniej niż 20 pracowników.

Program wymaga 5 MB RAM i 5 MB przestrzeni na dysku twardym. Jest instalowany z pojedynczej dyskietki. W pracy nie trzeba korzystać z myszy, menu programu jest obsługiwane przy użyciu klawiatury - klawiszy funkcyjnych i tzw. skrótów klawiszowych. Program działa też w sieci Novell. W wersji dla biur rachunkowych możliwa jest obsługa wielu firm (cena wzrasta o 25%).

Program umożliwia ewidencję pracowników z podziałem na grupy, pozwala na rozliczanie czasu pracy (w tym może współpracę z rejestratorami czasu pracy firmy ASEC) i naliczanie wynagrodzeń. Możliwe jest również definiowanie algorytmów z własnymi składnikami płacowymi. Zawiera opracowane wydruki deklaracji podatkowych i ZUS, sprawozdań GUS, druków umów i innych przydatnych formularzy. Każdemu użytkownikowi (lub grupie użytkowników) można przyporządkować odpowiednie dla niego ustawienia parametrów (opcji) i nadać uprawnienia.

Ze względu na prostą obsługę i niezbyt duże wymagania sprzętowe może być stosowany tam, gdzie na komputeryzację działu kadr nie przeznaczono zbyt dużych środków inwestycyjnych. Program ten może współpracować z wieloma systemami, m.in. z programem autorskim firmy Reset Turbo Firma czy firmy Olimp Plus z Oleśnicy jako moduł kadrowy Kompleksowego Systemu Obsługi Przedsiębiorstwa Olimp. Istnieje możliwość opracowania interfejsu (format polecenia księgowania listy płac) do praktycznie każdego systemu wspomagającego pracę przedsiębiorstw. Format poleceń przelewu jest akceptowany przez takie systemy bankowe, jak Bankier, Bresok, Kontakt, Sezam.

Problem zmian związanych z reformą ubezpieczeń społecznych jest - wg informacji producenta - rozwiązywany dwutorowo. Nowy typ deklaracji będzie dostępny bezpośrednio w programie (kiedy zostaną udostępnione nowe wzory deklaracji), natomiast program Turbo Płace-Kadry będzie mógł współpracować z programem do naliczania składek (rozdawany przez ZUS od 15 listopada br.).

VARICO PERSONA

Dotychczasowa oferta firmy Varico jest typową ofertą oprogramowania dla niewielkiej firmy. Poza programami Księga Przychodów i Rozchodów KPiR oraz Księga Handlowa są w niej programy wspomagające pracę magazyniera /sprzedawcy. Można też skorzystać z oprogramowania do obliczeń podatkowych (PIT-y roczne).

Są to programy "formularzowe", pracujące pod kontrolą DOS, o niewielkich wymaganiach sprzętowych i łatwe w obsłudze. Nowością jest pracujący w trybie graficznym, pod kontrolą Windows 95, program wspomagający zarządzanie zasobami kadrowymi małej i średniej firmy - VARICO PERSONA. Program ten pojawił się na rynku w połowie tego roku.

Przy opracowywaniu programu zastosowano nowoczesną technologię - napisano go korzystając z języka 4 GL PowerObject pakietu PowerBuilder 6.0 firmy Sybase. Aplikacja współpracuje z systemem baz danych Sybase SQL Anywhere. Narzędzia te pozwalają na pracę systemu wspomagającego pracę działu kadr pod kontrolą różnych systemów operacyjnych (Windows 3.11, 95, NT, OS/2, MacOS, Unix). Ponadto zakupiono biblioteki obsługujące m.in. obszerny i szczegółowy system pomocy i kompresję zapisywanych danych.

Według zapewnień producenta, aplikacja ta jest pierwszą z rodziny programów wspomagających pracę firmy. Jeszcze w tym roku ukaże się program księgowy tworzący z VARICO PERSONA jeden system, inne elementy zintegrowanego systemu do zarządzania firmą (programy magazynowe, obsługi sprzedaży, produkcyjne i inne) wejdą na rynek w przyszłym roku.


TOP 200