Programy dla inżynierów

W bieżącym Cenniku prezentujemy oprogramowanie oferowane dla architektów, budowniczych, geografów, mechaników. Przedstawiona dzisiaj oferta jest kontynuacją całej serii zestawień poświęconych tej tematyce drukowanych na łamach CW w nr. 28-31.

W bieżącym Cenniku prezentujemy oprogramowanie oferowane dla architektów, budowniczych, geografów, mechaników. Przedstawiona dzisiaj oferta jest kontynuacją całej serii zestawień poświęconych tej tematyce drukowanych na łamach CW w nr. 28-31.

Tematyka związana z oprogramowaniem CAD nie bez kozery gości coraz częściej na łamach Cennika - jest to związane ze wzrostem oferty tego typu programów na rynku krajowym. O rosnącym znaczeniu tej tematyki świadczy także spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Użytkowników Systemów Inżynierskich (SUSI), jakie odbyło się pod koniec września br. Głównym zadaniem Stowarzyszenia ma być m.in. popularyzacja tematyki związanej z systemami CAD/CAM oraz wymiana informacji i doświadczeń w środowisku zawodowym.

Tymczasem na światowym rynku CAD zachodzą ciekawe zmiany, które na pewno zainteresują rosnące rzesze użytkowników tych systemów w kraju. Jedną z nich jest oferta firmy Autodesk (obok piszemy o jej nowym produkcie Autodesk View). Firma ta od niedawna rozpoczęła sprzedaż elektronicznych katalogów MaterialSpec i PartSpec. Są to gotowe biblioteki zawierające opisy części oraz informacje o materiałach, które mogą posłużyć do konstrukcji zarówno magnetowidu, jak i samochodu. Zawierają w sobie dane techniczne silników, zasilaczy, obudów, rur, metali, tworzyw sztucznych. PartSpec jest katalogiem 250 tys. części pochodzących od 17 producentów, MaterialSpec to 25 tys. specyfikacji materiałowych od ponad 300 dostawców.

Autor pomysłu - firma Autodesk - każe sobie płacić obu stronom, zarówno użytkownikom, którzy chcą kupić gotowy katalog, jak i producentom, którzy chcą, by w katalogu dołączonym do AutoCAD-a był umieszczony ich produkt czy materiał. Jest to jak na razie pomysł dla rynku amerykańskiego - być może wkrótce pojęcie lokalizacji zagranicznego oprogramowania obejmie również opracowywanie miejscowych katalogów. O tym, jak dużym ułatwieniem pracy konstruktorów byłby taki katalog nie trzeba długo tłumaczyć - obecnie prawie każde Biuro Konstrukcyjne opracowuje na własną rękę wymagania materiałowe czy konstrukcyjne.

Prawdopodobnie dalszym kierunkiem rozwoju tej idei będzie możliwość łączenia się np. za pośrednictwem Internetu z producentem wybranej z katalogu części i negocjowanie warunków zakupu. Biorąc pod uwagę możliwości sieciowe np. Windows 95 (a wkrótce spodziewana jest na rynku 32-bitowa wersja AutoCAD 13 dla tego systemu) będzie to już niedługo możliwe do realizacji.

Kolejną nowością, jaką Autodesk zaskoczył analityków rynkowych, jest zakup technologi GIS z południowoafrykańskiej firmy Automated Methods. Źródła zbliżone do Autodesku sugerują, że dzięki tej transakcji zamierza on opracować wiele produktów przeznaczonych na rynek map numerycznych i systemów GIS. Jak na razie przewiduje się, że w 1995 r. obroty na rynku GIS osiągną wartość 563 mln USD przy czym 28,9% rynku zajmuje ESRI, 23% Intergraph, 7% MapInfo, 5,1 % Strategic Mapping, 5% GDS Corp., 3,2 % IBM. Decyzja Autodesku może już wkrótce zmienić podział rynku GIS.

Silnym konkurentem Autodesku w obszarach popularnych zastosowań CAD (a jak wynika z powyższej informacji być może i GIS) jest Intergraph. O usamodzielnieniu się firmy Bentley, której produkt MicroStation był jedną z podwalin oferty Intergraphu pisaliśmy w CW nr 31. Jak widać z załączonego zestawienia był to rozwód nie do końca - Intergraph w dalszym ciągu oferuje swoje systemy połączone z pakietem MicroStation. Warto jednak zaznaczyć, że przygotowywany jest całkowicie samodzielny produkt Intergraphu - obiektowy system CAD Jupiter, który wejdzie na rynek już pod koniec br. (pisaliśmy o nim w CW nr 31).

Intergraph jest firmą, która oferuje własne systemy sprzętowe, oparte głównie na procesorach Intela i systemie operacyjnym Windows NT. W odróżnieniu od Autodesku firma ta swoją działalność opiera na bogatych doświadczeniach, zdobytych w czasach, gdy była potentatem CAD/Unixa i nadal jest prekursorem w wielu dziedzinach - w sierpniu br. jako pierwsza na świecie zaprezentowała na targach Siggraph 95 pierwszy komputer z nowym procesorem Intela - słynnym P6.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200