Programowanie na małym ekranie

Trochę łatwiej

Programowanie na małym ekranie

Nokia Mobile Internet Toolkit jest kombajnem, do którego dołącza się emulatory kolejnych telefonów Nokii. Idealne narzędzie, by sprawdzić, jak dana strona WAP wygląda na konkretnym modelu telefonu

Już pierwsze wersje Javy miały być przeznaczone do sterowania urządzeniami. Musiało jednak upłynąć trochę czasu, zanim Java ze stacji klienckiej została przeniesiona na serwery, by ostatecznie zostać sprowadzona na poziom urządzeń przenośnych.

Wiele urządzeń, zwłaszcza platform bazowych przeznaczonych do tworzenia systemów osadzonych, jest wyposażonych w wersję maszyny Java i dodatkowy interfejs do assemblera danego procesora. Dzięki temu pisząc aplikacje, można korzystać z pełnych możliwości JDK.

W J2ME można kompilować tzw. MIDlet. Są to bardzo małe aplikacje w Javie (przypominające trochę aplety), które mogą być uruchamiane na platformach zgodnych ze specyfikacją Mobile Information Device Profile (MIDP). Sposób działania i duża część "zachowania" MIDletu jest zawarta w specjalnym pliku konfiguracyjnym. Aplikacje MIDP wykorzystują bardzo uproszczony zestaw API - dostosowany do możliwości urządzeń przenośnych, zwłaszcza telefonów komórkowych.

Najnowsza wersja MIDP 2.0 oferuje wiele nowych możliwości. Warstwa sieciowa w MIDP 1.0, obsługiwana tylko i wyłącznie poprzez HTTP. 2.0, pozwala na korzystanie z zabezpieczeń oferowanych przez protokół SSL.

Interfejs Game API ma uprościć tworzenie prostych gier. Można definiować dowolne warstwy graficzne i nakładać je na siebie. Dodano także możliwości multimedialne. Można odtwarzać ustalony zestaw tonów czy (o ile pozwala na to urządzenie) zapisany plik WAV jako zasób w MIDlecie. Wprowadzono także obsługę rysunków w formacie RGB.

W MIDletach ciekawie rozwiązano kwestię układu elementów na formatce. Podobnie jak w Javie, występuje tu obiekt ustalający zasady rozmieszczania elementów. W MDIP 2.0 można zażądać, by np. pole tekstowe znajdowało się w ściśle określonym miejscu. Jednak nie jest to polecenie, które bezwzględnie należy wykonać, a raczej propozycja przesyłana do danego urządzenia, które może zdecydować, że dana operacja będzie pominięta i obiekt znajdzie się gdzie indziej.

Testowanie wykorzystujących J2ME sprowadza się do testu na referencyjnych platformach MIDP lub CLDC. Programista testuje rozwiązanie w emulatorze zgodnym z danym typem platformy. Program następnie zostaje uruchomiony na dowolnym urządzeniu, w którym działa maszyna wirtualna J2ME zgodna w 100% z MIDP/CLDC.

Do zestawu narzędziowego Borland JBuilder 8 można dodać pakiet MobileSet, który zawiera emulator i debugger dostosowany do śledzenia aplikacji uruchamianych w emulatorze lub podłączonych do komputera. MobileSet obsługuje J2ME, Nokia Developer's Suite, Siemens Mobility Toolkit i PCS Wireless Toolkit. Podobnie jak w przypadku C++ Builder Mobile Edition, także tutaj pojawiają się dodatkowe elementy w środowisku JBuilder.

Specjalizowanym środowiskiem IDE dostosowanym do tworzenia aplikacji mobilnych dysponuje Sun Microsystems. SunOne 4 Mobile Edition zawiera wzorce do tworzenia aplikacji opartych na MIDletach. Pakiet wykonuje wstępną weryfikację kodu, który ma działać na urządzeniach zgodnych z MIDP. SunOne ME ma wbudowany emulator. Udostępnia API pozwalające dołączać do środowiska IDE obsługę dodatkowych emulatorów, dostosowanych do określonych rodzajów urządzeń. Za pomocą Sun-One 4 można śledzić aplikację działającą na docelowym urządzeniu.

Przenośna biblioteka

.Net Compact Framework jest biblioteką dla urządzeń przenośnych, która pozwala tworzyć aplikacje w dowolnym języku zgodnym z .Net. Jednak o ile Java 2 Standard Editon i mobilną J2ME łączy w zasadzie tylko język Java (struktury klas są inne), to pomiędzy pełnym .Net Framework a .Net CF zachodzą znacznie większe podobieństwa. Do tworzenia aplikacji programista używa okrojonej wersji biblioteki Windows Forms (tak samo odbywa się obsługa menu, większość standardowych kontrolek). W .Net Compact jest zaimplementowana większość funkcji GDI+. Tak samo jak w .Net została zorganizowana obsługa danych, w tym XML. Są dostępne te same podstawowe klasy usługowe (kolekcje, obsługa plików itp.).


TOP 200