Programowanie dla Europejczyków

W odróżnieniu od ubiegłorocznej konferencji TechEd, w tym roku Microsoft nie zaprezentował programistom wielu nowinek. Sesje dotyczyły różnych aspektów wykorzystania .Net.

W odróżnieniu od ubiegłorocznej konferencji TechEd, w tym roku Microsoft nie zaprezentował programistom wielu nowinek. Sesje dotyczyły różnych aspektów wykorzystania .Net.

Przez pięć dni uczestnicy konferencji TechEd - zorganizowanej po raz dziewiąty w Europie - mogli przebierać w bogatym programie szkoleń, na który składało się ponad 250 wykładów poświęconych technologii Microsoftu. Chyba nie było zagadnienia związanego z .Net, o którym nie wspomniano by w Barcelonie. Wykłady - prowadzone w równoległych sesjach od 8.30 do 19.30 - niestety nie były powtarzane. Żeby skorzystać ze wszystkich szkoleń, firma musiałaby wysłać na TechEd co najmniej pięciu pracowników.

Sesja po sesji

Do najciekawszych należała prezentacja sposobu współpracy technologii J2EE i .Net na poziomie usług Web. Przy dobrze zdefiniowanych komponentach i interfejsach pośrednich taka współpraca nie powinna sprawiać większych trudności. Microsoft przedstawił projektowaną warstwę GXA, na podstawie której konstruowane są uniwersalne moduły, np. licencjonowania, autoryzacji i inne, realizujące usługi, których brakuje w "czystym" SOAP. Przy tej okazji przedstawiciele Microsoftu przekonywali, że generalne lepiej jest, by usługa Web wykorzystywała oddzielny interfejs, a nie bezpośrednio odwoływała się do implementacji danego modułu.

Wiele sesji poświęcono optymalnej konstrukcji systemów n-warstwowych. Prezentowano wzorce projektowo-programowe, które w dużym stopniu gwarantują, że rozwiązanie będzie odpowiednio elastyczne, a zarazem szybkie w działaniu. Omawiano m.in. możliwości ADO.Net (kiedy warto z nich korzystać), wydajność różnych warstw transportowych, usługi System.Enterprise, tworzenie własnych komponentów ASP.Net (także Windows Forms).

Serwery przyszłości

Podczas konferencji prezentowano możliwości nowych serwerów Microsoftu, obecnie jeszcze na wyrost nazywanych serwerami .Net. Omawiano m.in. nowy System Management Server 2003, który będzie zawierał moduł do zarządzania mobilnymi klientami, rozwiązanie Microsoft Operation Manager i usługi analityczne, zawarte w bazie SQL Server. Nowością była wersja pre-alfa ADOMD.Net (wersji ADO MD do wygodnego konstruowania kostek OLAP, dostosowana do platformy .Net).

Zapowiedziany w Barcelonie nowy Host Integration Server ma zawierać moduły, które pozwolą na inicjowanie zdarzeń z poziomu mainframe czy AS/400 na serwerze Windows. Opracowano już mechanizm propagowania haseł w obie strony między serwerami typu mainframe a Windows. Prawdopodobnie będą też dostępne moduły realizujące synchroniczną komunikację między .Net a CISC/IMS.

Jak poinformowali przedstawiciele firmy, Microsoft opracowuje zestaw do komunikacji peer-to-peer (P2P SDK). Pozwala on na routing pakietów przy założeniu, że graf połączeń dynamicznie ulega zmianom (przerywa się lub ma mniejszą przepustowość). Opracowano mechanizm rozpoznawania nazw w takim środowisku, a także system bezpieczeństwa i autoryzacji oparty na architekturze klucza publicznego. Pakiety danych mogą być przesyłane przez wiele węzłów - specjalne algorytmy P2P zajmują się optymalnym wyborem drogi.

Java á la Microsoft

Na TechEd 2002 Microsoft udostępnił kompilator J#. To pakiet złożony z trzech głównych elementów: języka J#, który integruje się ze środowiskiem VS.Net i pozwala pisać programy w Javie, narzędzia do konwersji kodu źródłowego w Javie na kod C# oraz binarny konwerter, który ze skompilowanego kodu Javy tworzy kod MSIL działający na platformie .Net.

Co ciekawsze, po konwersji binarnej kodu Javy można korzystać z obiektów i stosować klasy usługowe w dowolnych programach .Net. Pakiet J# można pobrać z internetowych stron MSDN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200