Programowanie coraz bardziej pożądaną umiejętnością

Firma Red Hat przeprowadziła badanie, z którego wynika, że jeden na 20 dorosłych Europejczyków zajął się kodowaniem podczas pandemii. Chodzi tu m.in. o branie udziału w kursach online lub tworzenie pierwszych, stosunkowo prostych projektów programistycznych.

Programowanie / Fot. Unsplash.com

Programowanie / Fot. Unsplash.com

Red Hat informuje, że programowanie i tworzenie oprogramowania było na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o poprawianie i naukę nowych umiejętności w 2020 r. Niemal co dwudziesta dorosła osoba z Europy ukończyła jakiś kurs programistyczny lub inne szkolenie z zakresu programowania w ubiegłym roku. Samo badanie objęło zaś ponad 31 tys. ludzi. Aż 51% respondentów przyznało, że w czasie pandemii poświęciło nieco czasu na naukę nowych umiejętności, z czego największą popularnością cieszyło się właśnie programowanie.

Programowanie: dlaczego tak popularne?

Na pytanie o motywacje do podnoszenia kwalifikacji prawie co trzecia (30%) osoba podała powody związane z przyszłym zatrudnieniem. Ludzie są przekonani (zresztą słusznie), że nie ma większego problemu ze znalezieniem pracy w sektorze programistycznym, a ponadto jest to bezpieczny, stabilny zawód, który będzie z pewnością potrzebny w przyszłości.

Zobacz również:

  • Najbardziej poszukiwane umiejętności w 2023 roku według LinkedIn
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?

TOP 3: Języki programowania

Co ciekawe, wiele osób, które zainteresowały się programowaniem, pochodzi z innej branży i wcześniej nie pracowało w sektorze technologicznym. To aż 79% ankietowanych, z czego 71% nie ma też wykształcenia naukowego, technicznego czy inżynieryjnego.

Również Covid-19 pokazał, że sektor technologiczny był jednym z niewielu, które nie ucierpiały, a wręcz rozwinęły się dzięki koronawirusowi. Pandemia zmusiła wiele firm do pracy w domu, a to napędziło popyt na narzędzia do automatyzacji, chmury i cyberbezpieczeństwa.

Niektóre firmy, jak zauważa Red Hat, były nawet zmuszone do przyspieszenia swoich planów cyfrowej transformacji - i to o 3-4 lata. To spowodowało duże zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych pracowników IT. Rynek pracy nie jest ślepy i ludzie dostrzegli to zapotrzebowanie, stąd też takie chęci do nauki programowania i innych technologii.

Werner Knoblich, jeden z dyrektorów w Red Hat, przyznał w badaniu, że jeśli pandemia coś nam pokazała, to to, że przyszłość jest cyfrowa. "To również pokrzepiające, gdy tak wielu ludzi traktuje programowanie lub tworzenie oprogramowania jako nową umiejętność, którą warto nabyć. Zwłaszcza jeśli chodzi o osoby z nietechnicznych środowisk" - mówił.

Przypominamy, że jednym z najpopularniejszych języków programowania jest Python. Jeśli ktoś chce się go nauczyć, zachęcamy do lektury tekstu Python - podstawy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200