Programowalne tworzywa

Czy możliwe jest istnienie materii o takich właściwościach, że wykonane z niej przedmioty można dowolnie kształtować?

Intel i Uniwersytet Carnegie Mellon chcą dowieść, że tak. Inteligentna materia, nad którą pracują badacze, otrzymała nazwę Claytronics. Składa się ona z milionów mikroskopijnych cząstek - Catomów (Claytronics Atom). Te zaś to "współpracujące ze sobą miniaturowe roboty, które trzymają się razem dzięki napięciu elektrostatycznemu".

Intel zapewnia, że dowolny przedmiot złożony z ogromnej liczby Catomów będzie całkowicie podatny na modyfikacje. "Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu będzie można manipulować rozłożeniem Catomów w przestrzeni, zmieniając w ten sposób kształt i kolor przedmiotu" - przekonują przedstawiciele Intela. Co opracowanie programowalnej materii to oznacza w praktyce? Przede wszystkim - nieograniczone możliwości w niemal każdej gałęzi przemysłu. Technologia, nad którą pracuje Intel może mieć wiele zastosowań począwszy od tworzenia modeli w medycynie, poprzez design, a skończywszy na prezentacjach i wizualizacjach w reklamie.

Projekt Claytronics to kolejne wspólne przedsięwzięcie Intela i naukowców Carnegie Mellon. Inżynierowie z Intel Labs w Pittsburgu oraz pracownicy naukowi uczelni współpracują też nad prototypem robota - lokaja. Ten "wielofunkcyjny asystent domowy" miałby wyręczyć domowników w wykonywaniu codziennych czynności (m.in. zmywanie naczyń, pranie, prasowanie, czy przenoszenie ciężkich przedmiotów).


TOP 200