Programować może każdy?

Wiele książek przeznaczonych dla adeptów sztuki programowania komputerów obarczonych jest wadą nieciągłości. Na ogół nie udaje się autorom płynnie przejść od wyjaśnienia pojęć podstawowych czy wręcz kanonów, do kwestii bardziej zaawansowanych. Autor podręcznika Języki C i C++. Twój pierwszy program dobrze poradził sobie z tym problemem.

Wiele książek przeznaczonych dla adeptów sztuki programowania komputerów obarczonych jest wadą nieciągłości. Na ogół nie udaje się autorom płynnie przejść od wyjaśnienia pojęć podstawowych czy wręcz kanonów, do kwestii bardziej zaawansowanych. Autor podręcznika Języki C i C++. Twój pierwszy program dobrze poradził sobie z tym problemem.

Parafrazując znany slogan można by zawołać - to rozrywka tania, zdrowa i przyjemna. Jakże często nie zdajemy sobie sprawy dzisiaj w dobie powszechnego stosowania komputerów, i w domu i biurze, że ich może być doskonałą zabawą. Jedyną w swym rodzaju rozrywką umysłową. a nie tylko ciężką pracą informatyków walczących o codzienny kawałek chleba. Książka "Języki C i C++. Twój pierwszy program" jest przeznaczona dla tych wszystkich, którzy aczkolwiek z komputera korzystają, to jednak sami nigdy żadnego programu nie napisali. Mają przy tym ochotę by samemu naprawdę tą "maszyną" pokierować i zobaczyć jak to wszystko działa.

Systematycznie krok po kroku (i powolutku) wyjaśnione zostały w niej zagadnienia dotyczące konstrukcji języka C. Stopniowo autor przechodzi do budowania prostych programów i na tym poziomie poprzestaje (za co mu chwała, bo przecież jest całe mnóstwo książek dla bardziej zaawansowanych). Książka jest doskonałym wprowadzeniem do programowania, dzięki temu że uniknięto w niej niebezpieczeństwa zniechęcenia czytelnika zbyt szybkim tempem prowadzenia wykładu.

Umieszczenie w tytule języka C++ było działaniem raczej li tylko reklamowym. W książce zajęto się wyłącznie podstawami C, pomijając całe bogactwo drugiego języka, płynące z możliwości posłużenia się mechanizmami programowania obiektowego. Co prawda nie można zarzucić autorowi zupełnego wprowadzenia w błąd, bowiem jak wiadomo C jest podzbiorem C++, jednak pewien niedosyt pozostaje. Nieprofesjonaliści, do których adresowana jest pozycja, mogą bowiem nabrać mylnego wrażenia, że znając dobrze C, są bliscy zgłębienia tajników C++. Niestety wbrew pozorom nie jest to prawdą.

Do książki dołączona została dyskietka, na której znajdują się kody źródłowe programów przykładowych i w pełni funkcjonalny kompilator języka C (jako shareware). Za pomocą tego ostatniego można uruchamiać swoje programy i rozwijać je. Wystarczy więc praktycznie kupno samej książki, by móc w krótkim czasie poczuć się prawdziwym programistą (we własnym mniemaniu rzecz jasna).

"Języki C i C++. Twój pierwszy program" wydał pierwotnie Sybex, a została ona dość dobrze przetłumaczona na język polski. Uznanie budzi także wysoki poziom pracy redakcyjnej. Nawiasem mówiąc wewnętrzna strona tytułowa przypomina układ typograficzny książek ze słynnej serii Biblioteki Inżynierii Oprogramowania prowadzonej przez WNT. Ciekawe czy to tylko przypadkowa zbieżność?

Na koniec warto może jeszcze przytoczyć charakterystyczny fragment zaczerpnięty ze wstępu:

"Wyrzuć z pamięci wszystkie straszne opowieści o tym, jak trudno jest zaprogramować komputer. Zignoruj historyjki o zmaganiach i porażkach. Nie zamartwiaj się, że nie masz tytułu doktorskiego z matematyki czy informatyki. Nauka pisania programów komputerowych i samo ich pisanie może być zabawą. Jeśli umiesz myśleć logicznie i lubisz rozwiązywać różne łamigłówki lub jeśli chcesz mieć kontrolę nad komputerem, to jesteś doskonałym kandydatem na programistę".


TOP 200