Programista za ladą

Dzisiaj jeszcze niewiele firm poszukuje specjalistów od handlu elektronicznego. W najbliższych latach ma to ulec zmianie. Oprócz doświadczenia liczyć się będą solidne podstawy informatyczne.

Dzisiaj jeszcze niewiele firm poszukuje specjalistów od handlu elektronicznego. W najbliższych latach ma to ulec zmianie. Oprócz doświadczenia liczyć się będą solidne podstawy informatyczne.

Kiedy zewsząd słychać o rosnącej popularności handlu elektronicznego, można nabrać przekonania, że rynek pracy może wchłonąć nieograniczoną liczbę specjalistów, którzy potrafią przenieść tradycyjny supermarket do Internetu. Rzeczywistość studzi jednak zapał tych, którzy dla kariery kierownika sklepu elektronicznego już dzisiaj gotowi są porzucić swoje specjalności i poświęcić się nauce Javy czy HTML. W Polsce działa niewiele ponad 300 sklepów internetowych. Na próżno szukać wśród nich znanych sieci sprzedaży detalicznej czy przedsiębiorstw handlowych. Przeważająca większość sklepów oferuje niewielką liczbę towarów, a zakupów przez sieć dokonuje garstka internautów - liczbę osób odwiedzających największy polski sklep wirtualny ocenia się na ok. 3,5 tys. osób. Ci jednak, którzy pracowali przy uruchomieniu pierwszych elektronicznych domów sprzedaży, są pewni, że popularność zakupów przez Internet w najbliższych latach będzie szybko rosła. Nie mają również wątpliwości, że wzrośnie zapotrzebowanie na programistów potrafiących tworzyć tego rodzaju rozwiązania.

Projektowanie przy okazji

Na razie trudno mówić o oddzielnej specjalizacji - "budowa sklepów elektronicznych". Grupę osób, które żyją z projektowania i administracji elektronicznymi supermarketami, sami zainteresowani oceniają na kilkadziesiąt. Niewielka liczba projektów nie pozwala na zajmowanie się tylko tą jedną dziedziną, stanowi ona często działalność dodatkową.

Wbrew przekonaniu licznych osób sprawnych w projektowaniu statycznych witryn WWW, praca nad uruchomieniem sklepu wirtualnego jest zadaniem nieporównywalnie trudniejszym. Ci, którzy tworzyli pierwsze polskie sklepy sprzedające towary przez Internet, opisują idealnego fachowca od handlu elektronicznego jako omnibusa, który biegły jest nie tylko w zagadnieniach informatycznych, ale także w ekonomii i marketingu. Nad zaawansowanymi rozwiązaniami z zakresu handlu w sieci pracują zazwyczaj kilkuosobowe zespoły, złożone z ludzi zajmujących się , programistów rozwijających aktywną część witryny, fachowców od zabezpieczeń, a także osób projektujących graficzny wygląd stron WWW . W skład tego rodzaju zespołów zadaniowych wchodzi często także specjalista od marketingu i zachowań konsumenckich, który tworzy algorytmy zachowania i zakupu klienta odwiedzającego wirtualny punkt handlowy.

Programista w sklepie

Zdaniem przedstawicieli firm informatycznych, zajmujących się tworzeniem gotowych rozwiązań, w pracy nad budową sklepów wirtualnych najlepiej sprawdzają się studenci i absolwenci informatyki i kierunków pokrewnych. "Przy dużych projektach przydaje się tzw. wyrobienie informatyczne, umiejętność szczegółowego zaplanowania harmonogramu pracy" - mówi Sławomir Kawałek z wrocławskiej firmy Neuron. Bardzo ważne są także cechy osobowe ludzi zajmujących się budową tego typu rozwiązań. Jest to z definicji praca zespołowa, tak więc podstawowym wymogiem, jaki musi spełniać specjalista zajmujący się tą dziedziną, jest umiejętność pracy w zespole, a także komunikatywność, konieczna przede wszystkim podczas kontaktów ze zleceniodawcą.

Twórcy polskich to zazwyczaj osoby z przeszłością programistyczną. Najczęściej przyznają się oni, że do niedawna programowali w C++. Członkowie zespołów pracujących nad budową sklepów wirtualnych powinni legitymować się wiedzą z kilku obszarów nowoczesnych technologii. Muszą przede wszystkim znać doskonale specyfikę transmisji i zabezpieczania danych, przesyłanych za pośrednictwem Internetu, oraz problematykę baz danych. Twórcy polskich sklepów pytani o technologie internetowe, które - ich zdaniem - są najczęściej wykorzystywane w tego typu projektach, zgodnie wymieniają dynamiczny HTML, język Java, C, PHP3, Perl, CGI i Fast CGI. Programista powinien biegle posługiwać się także którymś z gotowych narzędzi, takich jak Active Server Pages Microsoftu lub WebSpeed Progressa.

Podaż bez popytu

Budowa sklepów elektronicznych to specjalność zdominowana przez młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość informatyczną z Internetem. Zdawać by się mogło, że jest to szansa na zdobycie ciekawego, wręcz pionierskiego zawodu. Okazuje się jednak, że przy małym popycie na usługi sklepów sieciowych, zapotrzebowanie na fachowców z tej dziedziny jest na razie niewielkie. Większość specjalistów od handlu elektronicznego znajduje zatrudnienie w małych, kilkuosobowych firmach komputerowych, sprzedających standardowe rozwiązania z tej dziedziny. Dla wielu z nich praca w dużej firmie spoza branży informatycznej, samodzielnie planującej stworzenie rozwiązania tego rodzaju, może okazać się "pułapką". Ich zdaniem, zatrudnienie w przedsiębiorstwie na stanowisku specjalisty od handlu elektronicznego może być co najwyżej traktowane jako etap przejściowy. W przeciwnym razie, praca przy jednym projekcie hamuje rozwój człowieka, który z kreatywnego programisty przeistacza się w sprawnego administratora. Dla wielu jedyną drogą, gwarantującą ciągły rozwój, jest założenie własnej firmy, zajmującej się sprzedażą i wynajmem sklepów wirtualnych, lub związanie się z dużym dostawcą usług internetowych - to jednak będzie możliwe dopiero w niedalekiej przyszłości. Wzrostowi zapotrzebowania na fachowców, zajmujących się handlem elektronicznym, będzie sprzyjać postępująca specjalizacja branży internetowej. Pojawi się wówczas zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych programistów, specjalistów ds. zabezpieczeń, a także na znających całą problematykę handlu wirtualnego, niezależnych konsultantów.