Programista, ale jaki?

Praca w IT kojarzy się często z programowaniem. Powodem jest duże zapotrzebowanie na programistów, jak również fakt, że programiści dobrze zarabiają. Warto więc programować, jednak aby zwiększyć szanse na zdobycie dobrej pracy, trzeba wybrać odpowiednią specjalizację.

W tym roku firma Glassdoor opublikowała raport z 25 najbardziej lukratywnych zawodów, na które jest obecnie duże zapotrzebowanie. Ponad połowa zawodów z tej listy dotyczy IT i wymaga umiejętności programistycznych. Nauka programowania jest dziś prawdopodobnie najlepszym wyborem, jeśli chcemy zdobyć dobrze płatną pracę. Ale jaki język programistyczny wybrać?

Serwis Indeed.com publikujący ogłoszenia o pracę, w tym w sektorze IT, udostępnił informacje na temat najbardziej pożądanych specjalizacji. Na pierwszym miejscu znalazł się SQL, używany do tworzenia i modyfikowania baz danych, jak również umieszczania oraz pobierania danych z baz. Popularność „sequela” bierze się stąd, że może on być stosowany w wielu różnych firmach i branżach. Dla przykładu, technologie baz danych, takich jak: MySQL, PostgreSQL czy Microsoft SQL Server, zasilają wiele dużych biznesów, małych firm, szpitali, banków czy uniwersytetów. W zasadzie każdy komputer i użytkownik na pewnym etapie styka się z SQL. Weźmy Androida – wszystkie smartfony z tym systemem operacyjnym, podobnie jak iPhone'y, mają dostęp do baz danych SQL o nazwie SQLite, a wiele aplikacji mobilnych używa SQL bezpośrednio tak jak popularne serwisy, np. Skype czy Dropbox.

Zobacz również:

Java, C# i C++

Netflix, Amazon czy LinkedIn wykorzystują Javę i nie zanosi się na to, aby ten ponad 20-letni język obiektowy miał odejść do lamusa. Jego silna pozycja wynika m.in. z tego, że ma bardzo dobrą kompatybilność wsteczną, co sprawia, że starsze aplikacje nadal pracują i będą poprawnie pracować w przyszłości. Warto dodać, że Java jest jednym z najszerzej przyjętych języków na świecie – wykorzystuje go ok. 9 mln developerów i ok. 7 mld urządzeń na świecie.

Bardzo popularny jest także język JavaScript stosowany do wzbogacania stron internetowych, czyniąc je interaktywnymi. Dla przykładu, JavaScript może być używany do dodawania efektów wizualnych na stronach WWW, wyświetlania okienek pop-up, czy nawet tworzenia prostych gier online. Ponadto JavaScript jest językiem skryptowym zaszytym we wszystkich najpopularniejszych przeglądarkach, takich jak: Internet Explorer, Firefox czy Safari. Prawie każda strona w internecie wykorzystuje elementy powstałe za sprawą programowania w JavaScript.

C# to stosunkowo nowy język, opracowany przez Microsoft na potrzeby szerokiego zastosowania w aplikacjach korporacyjnych. Jest swojego rodzaju ewolucją języków C i C++, prostym, nowoczesnym i bezpiecznym rodzajem języka obiektowego. Z kolei C++ to język programowania ogólnego przeznaczenia, opierający się na wcześniejszym języku C. Na świecie jest wiele aplikacji napisanych w C++, zwłaszcza że język ten istnieje od 1983 r. Do grona aplikacji można zaliczyć m.in. narzędzia Adobe i Microsoft, bazy danych MongoDB, czy też duże fragmenty kodu Mac OS/X.

Python i PHP

Python i PHP to ostatnie z języków, które wymieniamy w artykule, choć warto zapoznać się z dołączoną tabelą, są tam jeszcze inne języki zasługujące na uwagę. Ten pierwszy to język ogólnego przeznaczenia, który został nazwany na cześć Monty Pythona (a nie, jak niektórzy uważają, węża). Python jest stosunkowo łatwym do nauczenia językiem, ponieważ bardzo przypomina... angielski. Polecany jest często początkującym programistom jako jeden z pierwszych języków do opanowania. W internecie znaleźć można mnóstwo kursów i materiałów edukacyjnych. Co ciekawe, z Pythona korzysta np. rozrywkowy serwis Reddit, ale też... agencja kosmiczna NASA.

I ostatni z wymienionych, PHP, to język, który nigdy nie miał być oddzielnym językiem. Wiąże się z nim ciekawa historia: w 1994 r. niejaki Rasmus Lerdorf, duńsko-kanadyjski programista, chciał stworzyć zestaw funkcji, dzięki którym będzie mógł usprawnić swoją prywatną stronę internetową. Okazało się jednak, że Lerdorf stworzył coś więcej niż zestaw funkcji i tak powstał PHP. Obecnie ten język skryptowy uruchomiony na serwerze może być wykorzystywany przy tworzeniu stron internetowych napisanych w HTML-u.

Najbardziej opłacalne języki

Programista, ale jaki?

Najbardziej opłacalne języki, według analiz firmy Gooroo.

Pod koniec 2015 r. firma Gooroo, pomagająca w planowaniu kariery, przeanalizowała ponad 500 tys. ofert pracy w sektorze IT w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Największe honoraria, jeśli chodzi o programistów (podajemy wartości w zł) są zaprezentowane w dołączonej tabeli.

Oczywiście stawki pochodzą z krajów, gdzie standard życia różni się od polskiego i wynagrodzenia są znacznie wyższe niż u nas. Mimo to warto zwrócić uwagę, że np. język Python, choć nie cieszy się taką popularnością jak Java, jest równie wysoko wyceniany, podobnie jak jeszcze mniej popularny Perl. Aby mieć rozeznanie w polskim rynku, warto skorzystać np. z serwisu Pracuj.pl i dostępnych tam kalkulatorów wynagrodzeń, aby sprawdzić, ile zarabiają programiści w poszczególnych miastach w Polsce.


TOP 200