Program zapoznawczy

Trzy polskie firmy IT poszukują możliwości współpracy z firmami amerykańskimi w ramach projektu offsetowego.

Trzy polskie firmy IT poszukują możliwości współpracy z firmami amerykańskimi w ramach projektu offsetowego.

Do projektu pod nazwą Matching Program, jaki - w ramach offsetu związanego z zakupem dla polskiej armii samolotów F-16 - prowadzą University of Texas w Austin, Uniwersytet Łódzki i Fundacja Centrum Innowacji FIRE, zakwalifikowało się dziesięć polskich firm. Spośród nich trzy informatyczne: Comtica, Jason MacKenzie i Rodan Systems. W offsecie strona amerykańska zobowiązała się m.in. do transferu do Polski zaawansowanych technologii. Cel ma być realizowany poprzez tworzenie specjalnych programów szkoleniowych oraz pomoc w kojarzeniu firm polskich i amerykańskich.

W ramach trzyletniego projektu słynny inkubator technologiczny IC2, działający przy University of Texas, pomoże stworzyć dwie podobne instytucje w Polsce. Pierwszy inkubator powstał w Polsko-Amerykańskim Centrum Zarządzania przy Wydziale Zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim. Poza transferem wiedzy dotyczącej sposobów komercjalizacji pomysłów spółek technologicznych, amerykański inkubator pomaga w kojarzeniu spółek polskich i amerykańskich posiadających komplementarne produkty.

Spośród 360 polskich spółek, które zgłosiły się do programu, wybrano dziesięć, które prowadzą w USA negocjacje z potencjalnymi przyszłymi partnerami.

Pierwsze wspólne projekty

Najszybciej konkretnymi projektami zaowocują rozmowy przedstawicieli Rodan Systems. "W ciągu dwóch tygodni prezes jednego z naszych przyszłych partnerów przyjedzie do Polski, aby ustalić szczegóły dalszej współpracy" - twierdzą przedstawiciele firmy. Zapewniają również, że część planowanych przedsięwzięć zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku.

Wojciech Stachura, dyrektor marketingu Rodan Systems - reprezentujący firmę w USA - spotkał się z dziesięcioma amerykańskimi spółkami IT, zajmującymi się technologiami portalowymi, zarządzaniem wiedzą, dokumentami i zawartością. Firma poszukuje partnerów, którzy mogliby pomóc we wzbogaceniu oferty Rodanu, ale także takich, którzy byliby zainteresowani wykorzystaniem polskiej myśli technicznej we własnych produktach. Jest też zainteresowana uczestniczeniem - jako podwykonawca - w projektach realizowanych w USA oraz założeniem w Polsce spółki z amerykańskim partnerem, świadczącej usługi związane z produkcją oprogramowania.

Pokrewni partnerzy

Kierownictwo firmy Comtica, specjalizującej się w budowie portali korporacyjnych, oczekuje, że zainteresuje amerykańskich partnerów swoim podstawowym produktem - Comtica Enterprise Portal. "Liczymy, że udział w projekcie zaowocuje przyspieszeniem naszego rozwoju. Zawarte umowy partnerskie stworzą z jednej strony szansę na eksport naszych rozwiązań na rynek amerykański, z drugiej, pozwolą wzbogacić naszą ofertę" - mówi Paweł Laskowski, prezes Comtica. Comtica jest zainteresowana współpracą z amerykańską firmą Webify Solutions, której technologie mogłyby wzbogacić funkcjonalność Comtica Enterprise Portal.

Bez konkretnych ustaleń przyjechał z USA również Rafał Kaźmierczak, prezes Jason MacKenzie. "Przeprowadziłem kilka rozmów. Możliwości współpracy z dwiema spółkami wydają się interesujące, ale nie wiem jeszcze czy rozmowy zakończą się sukcesem" - opowiada Rafał Kaźmierczak, który spotykał się z firmami zajmującymi się produkcją oprogramowania dla amerykańskiej administracji lokalnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200