Program za grosik

Przedstawiamy kolejny program shareware rozpowszechniany przez firmę TTC.

Przedstawiamy kolejny program shareware rozpowszechniany przez firmę TTC. Przypominamy, że czytelnicy „Computerworld" mogą otrzymywać wysyłkowo kopie opisywanych programów ze specjalną zniżką, która wynosi 6000 zł, na podstawie załączonego kuponu. Szczegóły omówiliśmy w poprzednich numerach naszego pisma (5,6/91).

Firma TTC pragnie zapowiedzieć polskie programy SHAREWARE, które wkrótce zaproponuje klientom. TTC serdecznie dziękuje panu Piotrowi Smolirze za symulator trybu tekstowego w trybie graficznym karty Hercules (numer dystrybucyjny +P001) oraz panom Andrzejowi Bace i Mariuszowi Burasowi za grę KRET oraz wersję demo programu do edycji systemów wizualizacji w automatyce (numer dystrybucyjny +P002). Firma TTC zachęca innych autorów do wspólnego SHAREWARE'owania.

POINT & SHOOT BACKUP/RESTORE

Czy program, który się nazyva „Celuj i strzelaj", musi być kolejną grą komputerową? Nie musi i nie jest. To program użytkowy, niezwykle przydatny przy wykonywaniu tzw. backup'ów, czyli kopii archiwalnych poszczególnych zbiorów i całych katalogów na twardym dysku, dużo wygodniejszy w użyciu niż komenda DOS-u wykonująca tę samą czynność. To także program przyjazny dla użytkownika. O wszystko pyta i oczekuje bardzo prostych odpowiedzi: tak/ nie lub wskazania interesującego nas zbioru czy katalogu. Funkcja SETUP służy do dokładnego określenia konfiguracji sprzętowej: ile dysków twardych i ile napędów dyskietek, jakie są ich oznaczenia. Przewidzianych jest 10 konfiguracji operacyjnych PASBR 1..10, czyli kombinacji katalogów i zbiorów do archiwo-wania. Każda konfiguracja może zawierać do 10 pozycji katalogowych, każda zaś pozycja może obejmować podkatalogi. Te konfiguracje, zmieniane przez użytkownika zgodnie z jego potrzebami, są zapamiętywane przez program do powtórnego wykorzystania i obejmują bądź wszystkie wybrane zbiory, bądź tylko zmodyfikowane. Wybór zbiorów ułatwia graficznie przedstawiona w postaci „drzewa" lista katalogów. ¦ Program automatycznie

oblicza liczbę potrzebnych dyskietek w zależności od typu 5,25 cala 360 KB lub 1,2 MB czy 3,5 cala 720 KB lub 1,4 MB. Szybkość archiwizacji dochodzi do 1 MB na minutę dla dyskietek 1,2 MB i 1,44 MB. Współczynnik kompresji zbiorów wynosi ok. 50%. Odtwarzanie zarchiwizowanych zbiorów uwzględnia wybór innego niż oryginalny katalogu, pytania kontrolne w przypadku duplikatów i zmodyfikowanych zbiorów oraz selektywne odtwarzanie. Cała operacja wspomagana jest graficznie przedstawioną w postaci „drzewa" listą katalogów. Wszystkie działania programu są poddawane procesowi detekcji błędów. Autorzy programu POINT & SHOOT BACKUP/RESTORE polecają swój produkt każdemu właścicielowi twardego dysku i dołączają obszerną dokumentację.

Numer dystrybucyjny dyskietki w katalogu TTC-#017.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200