Program Otwierania Danych przyjęty

Polski rząd zaakceptował w tym tygodniu ważną strategię dotyczącą kwestii zarządzania danymi będącymi w gestii organów administracji rządowej, w tym regulującą tak istotne zagadnienie, jak ich udostępnianie. Chodzi o Program Otwierania Danych, który będzie realizowany w latach 2021 - 2027.

Dane

Program Otwartych Danych (POD) został opracowany z myślą o danych gromadzonych przez administrację rządową, może być jednak realizowany także przez inne podmioty, w szczególności przez jednostki samorządu terytorialnego, jak również podmioty prywatne.

W zamyśle twórców programu jego realizacja powinna się przyczynić do wzrostu podaży i poprawy jakości danych na portalu dane.gov.pl oraz poprawić transparentność działań administracji i podnieść umiejętności przedstawicieli administracji w zakresie udostępniania i zarządzania danymi.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Szyfrowanie plików, a szyfrowanie dysku - jaka jest różnica?
  • Wartość dodana dla HR w nowej skali

A oto kluczowe cele, które powinny zostać zrealizowane w ramach programu POD: zwiększenie liczby zasobów danych udostępnianych przez API na portalu dane.gov.pl, w szczególności danych dynamicznych i danych o wysokiej wartości (m. in. w ramach tworzenia tzw. harmonogramu udostępniania danych); zwiększenie liczby automatycznego pobierania metadanych do portalu dane.gov.pl z innych repozytoriów danych; poszerzenie sieci pełnomocników ds. otwartości danych.

Program będzie też promować inicjatywy mające na celu wzmocnienia współpracy z dostawcami danych (chodzi np. o organizowanie konferencji, hackathonów oraz warsztatów i roboczych spotkań), jak również wspierać działania szkoleniowe z obszaru otwierania i zarządzania publicznymi danymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200