Program CAD - SPTech

Konwersje, kompresje

Wbudowane w edytor narzędzia pozwalają na dokonywanie konwersji formatów plików. Edytor może dokonywać konwersji (w obie strony) na 10 różnych formatów graficznych. Ponadto możliwa jest automatyczna kompresja plików, pozwalająca zaoszczędzić ponad 50% miejsca na dysku. W tym celu jednak należy dodatkowo zakupić licencjonowaną kopię oprogramowania do kompresji (np. pkzip).

Środowisko projektowe

Zarządzanie rysunkami i dokumentami oraz całymi projektami umożliwia moduł Środowisko Projektowe. Moduł ten współpracuje z innymi, wchodzącymi w skład systemu SPTech. Możliwości tego modułu są znaczne i pozwalają m.in. na zmiany nazw projektów, a także na usuwanie i kopiowanie elementów projektów lub całych projektów. Właściwości te ułatwiają utworzenie archiwum, zawierającego kolejne wersje projektu, co z kolei może znacznie ułatwić przygotowywanie projektów wariantowych. Środowisko projektowe odpowiada także za pracę systemu w DOS-owych oknach, umożliwiając jednoczesne otwarcie max 10 okien.

Moduł wektoryzacji

System wyposażono w możliwość wektoryzacji niewielkich obrazów, wprowadzonych do pamięci za pomocą skanera. Po wczytaniu ich do pamięci możliwe jest "oczyszczenie" rysunku ze zbędnych elementów oraz, po wektoryzacji, zapisanie go na dysku. Ze względu na niewielki bufor pamięci z jakiego korzysta moduł, wektoryzacji poddać można tylko niewielkie rysunki, i do pracy nad wektoryzacją typowych rysunków technicznych jest raczej nieprzydatny. Nie jest to najmocniejsza strona tego programu.

Edytor technologiczny CAM2D

Niewątpliwym atutem systemu SPTech jest edytor technologiczny CAM2D. Głównym jego zadaniem jest wspomaganie prac projektowych, związanych z bezpośrednią obróbką mechaniczną przedmiotów. Za pomocą edytora CAM2D można samodzielnie tworzyć rysunki detali, a ponieważ jego wbudowany edytor graficzny jest podzbiorem edytora głównego CAD2D, można także odczytywać rysunki utworzone za pomocą edytora "głównego" - oba edytory posługują się tym samym formatem danych. Za pomocą edytora CAM2D można programować niemal wszystkie typy obrabiarek przystosowanych do sterowania numerycznego: frezarek, wiertarek, grawerek, elektrodrążarek itp. Programowanie obrabiarek może być zrealizowane w jednej z płaszczyzn: XY, YZ i XZ. Współrzędne punktów leżących na danej płaszczyźnie pobierane są automatycznie, a współrzędne w trzecim wymiarze muszą być podawane przez technologa.

Zoptymalizowanie procesu obróbki ułatwiają: edycja rozkazów i cykli obróbkowych, z możliwością ich dodawania lub usuwania oraz możliwość stosowania standardowych i niestandardowych cykli obróbkowych, a także wyświetlanie ruchów narzędzi. Ponadto technolog, mając do dyspozycji wbudowany kompilator języka Basic, może opracowywać i wprowadzać własne cykle obróbki (wykorzystując funkcje edytora CAM2D).

Wymagania sprzętowe

SPTech działa na komputerach zgodnych z IBM/PC z procesorem co najmniej 286 w środowisku DOS od wersji 3.xx. Jednak ze względu na szybkość działania i komfort pracy zalecane jest używanie komputerów wyposażonych w szybsze typy procesorów, wspomaganych koprocesorami w przetwarzaniu danych zmiennoprzecinkowych koprocesorami. Minimalna rozdzielczość karty graficznej może wynosić 512 x 238 pikseli, ze względu jednak na komfort pracy, zaleca się jednak stosowanie kart o podwyższonej rozdzielczości. SPTech przed nieuprawnionym kopiowaniem jest chroniony kluczem sprzętowym, bez którego system nie może poprawnie pracować.

Dotychczas sprzedano ponad 150 licencji programu, z czego 30 pracuje we Włoszech i Francji.


TOP 200