Prognozy wielkości

Jeśli sprawdzą się obecne prognozy dystrybutorów, największą firmą tej branży w Polsce będzie CHS, po nim Techmex, Computer 2000 i JTT Computer.

Jeśli sprawdzą się obecne prognozy dystrybutorów, największą firmą tej branży w Polsce będzie CHS, po nim Techmex, Computer 2000 i JTT Computer.

CHS - ponad 500 mln, Techmex - 500 mln, Computer 2000 - 400 mln i JTT Computer - mniej niż 400 mln zł - tak mają wyglądać, zdaniem polskich dystrybutorów, ich przychody w 1998 r. w zł. Jeśli wierzyć prognozom sprzedaży, pozycję lidera straci JTT, natomiast Techmex nagłym skokiem znajdzie się w czołówce, po przejęciu firm System 3000 i American Computer & Games.

Już w przyszłym roku z krajowego rynku zniknie MSP, niegdyś jeden z trzech największych polskich "broadlinerów", dzisiaj część międzynarodowego koncernu CHS. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, MSP w ciągu najbliższego roku stanie się częścią ABC Data. CHS - zdaniem Krzysztofa Musiała, odpowiedzialnego za działania koncernu w Polsce - zamierza powołać osobną spółkę, na razie pod nazwą Digital Networks Services. Zdaniem prezesa ABC Data, firma ta ma zajmować się sprzedażą partnerom zaawansowanej technologii IT, doradztwem i szkoleniami. Natomiast przejęty przez CHS przed kilkoma miesiącami koncern Vobis Microcomputer zostanie wkrótce sprzedany. "Pomysł był taki, aby Vobis uczynić dochodowym i jak najszybciej sprzedać" - stwierdził Krzysztof Musiał, prezes ABC Data/CHS Polska.

Z polskich dystrybutorów największe zawirowania przeżywa obecnie JTT Computer, z którą w przyszłym roku nie zostanie przedłużony kontrakt na dystrybucję Compaqa. "W związku z połączeniem Digitala i Compaqa, a także zmianami w sposobie dystrybucji ich produktów, JTT będzie dystrybutorem komputerów Compaq tylko do końca tego roku" - powiedział Jerzy Pyka, wiceprezes JTT Computer SA.

Według nieoficjalnych informacji, wrocławska spółka nie otrzyma prawa do dystrybucji komputerów Hewlett-Packarda. Zmiana planów dotyczących wejścia na giełdę, a także dwukrotne przetasowania w zarządzie JTT nie będą zapewne pomocne przy odnawianiu kontraktu na dystrybucję komputerów IBM. Prawdopodobnie w jej ofercie pozostaną tylko produkowane przez nią Adaxy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200