Prognozy technologiczne wg Johna Roese

Jakie technologie i trendy technologiczne będą najważniejsze w najbliższym czasie? Zdaniem Johna Roese, Global Chief Technology Officer, Dell Technologies to przede wszystkim 5G, Edge Computing, Data Management, chmura hybrydowa, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, bezpieczeństwo, komputery kwantowe i inteligentne PC.

Prognozy technologiczne wg Johna Roese

Jakie są szczegółowe prognozy Johna Roese, który nie tylko odpowiada za obszar technologii w Dell Technologies, ale także prowadzi opiniotwórczy blog, na 2021 i najbliższą przyszłość? To kilka istotnych zagadnień, którym warto poświęcić uwagę. Po pierwsze nośny i modny temat, czyli komputery kwantowe. To już rzeczywistość, ale staną się naprawdę ważne i być może powszechne dopiero za wiele lat. Ta technologia, gdy już wyjdzie poza fazę prototypów, powinna być postrzegana jako rozszerzenie konwencjonalnej technologii komputerowej, a nie jej zamiennik. Quantum computing zmieni całkowicie kryptografię i już teraz warto zacząć o tym myśleć. Problemem może się okazać brak specjalistycznych kompetencji programistycznych w tym zupełnie nowym i odmiennym od IT, które znamy, obszarze. Wiele organizacji już teraz rozważa szkolenie przyszłych programistów np. na specjalnych symulatorach.

5G to kolejny gorący temat od pewnego czasu. Zdaniem Johna Roese, 2021 będzie rokiem tej technologii. Pojawią się ciekawe wdrożenia w sektorze publicznym i prywatnym. Architektura 5G stanie się otwarta, nieagregowana, software defined, ustandaryzowana i skoncentrowana na IT/chmurze.

Zobacz również:

  • Nvidia: obliczenia kwantowe będą łatwiej dostępne
  • Czym jest maszyna wirtualna i dlaczego jest tak przydatna?

Ekosystem technologiczny 5G obejmie największe amerykańskie firmy zajmujące się IT i chmurą (Dell, Corning, Microsoft i in.)

Kolejny temat to półprzewodniki. Przechodzimy z epoki homogenicznych maszyn liczących do ery heterogenicznych maszyn liczących. Procesory typu x86, AMD etc. będą znacząco rozszerzone dzięki Domain Specific Architectures. Nowy model będzie zależny od półprzewodników, modernizacji oprogramowania i platform.

Multi-cloud wpłynie w tym roku na technologię Edge Computing, o której coraz częściej piszemy na naszych łamach. Rozpowszechnienie technologii brzegowej stanie się jednym z głównych zagadnień związanych z multi-cloud (zbyt wiele niezależnych systemów brzegowych). Edge w modelu chmury publicznej i SaaS stanie się software defined, w ramach platform brzegowych. Te z kolei mają szansę być ważnymi nowymi obszarami możliwości IT w modelu on-premise, dostarczanego zarówno jako produkt i jako usługa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200