Prognozy rozwoju TCP/IP

TCP/IP jest czterowarstwowym zbiorem sieciowych protokołów komunikacyjnych powszechnie używanym w Internecie. Nowe systemy operacyjne, takie jak Windows 95, mają standardowo wbudowaną obsługę tego protokołu. O jego wyjątkowym znaczeniu świadczy stale rosnąca liczba użytkowników Internetu. TCP/IP, opracowane wprawdzie ponad 25 lat temu, nadal zadziwia swoją otwartością i możliwością użycia w różnorodnych środowiskach. Nie wydaje się jednak, aby przyszłość protokołu zależała bezpośrednio od liczby jego użytkowników. To na co zwracają największą uwagę specjaliści, to bezpieczeństwo komunikacji. Wydaje się, że jeśli Internet ma być powszechnie używanym środowiskiem dla celów komercjalnych, to użyty w nim protokół powinien zapewniać kodowanie umożliwiające utajnienie przesyłanych informacji.

TCP/IP jest czterowarstwowym zbiorem sieciowych protokołów komunikacyjnych powszechnie używanym w Internecie. Nowe systemy operacyjne, takie jak Windows 95, mają standardowo wbudowaną obsługę tego protokołu. O jego wyjątkowym znaczeniu świadczy stale rosnąca liczba użytkowników Internetu.

TCP/IP, opracowane wprawdzie ponad 25 lat temu, nadal zadziwia swoją otwartością i możliwością użycia w różnorodnych środowiskach. Nie wydaje się jednak, aby przyszłość protokołu zależała bezpośrednio od liczby jego użytkowników. To na co zwracają największą uwagę specjaliści, to bezpieczeństwo komunikacji. Wydaje się, że jeśli Internet ma być powszechnie używanym środowiskiem dla celów komercjalnych, to użyty w nim protokół powinien zapewniać kodowanie umożliwiające utajnienie przesyłanych informacji.

Innym problemem może być przystosowanie TCP/IP do współpracy ze środowiskami oferującymi drastycznie różniące się między sobą prędkości przesyłania danych. Protokół powinien obsłużyć zarówno powolne wybieranie za pomocą tradycyjnego aparatu telefonicznego, jak i supernowoczesne łącze o dużej szybkości. Także wielkość pola, przeznaczonego na adres pakietu, może stać się ograniczeniem w przypadku dalszego żywiołowego rozwoju Internetu.

Specjaliści twierdzą, że z poziomu użytkownika w zasadzie nie powinien być widoczny rodzaj używanego protokołu komunikacyjnego. Nowoczesne aplikacje typu WinSock umożliwiają uruchamianie typowych usług oferowanych przez TCP/IP z poziomu Windows. Nowa wersja WinSock, która ma się ukazać w przyszłym roku, będzie w pełni 32-bitowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200