Profesor - głupi i skąpy?

Dawno już nie czytałem w Computerworldzie tak bezsensownych rozważań, jak w artykule p. Pawła Misiaka 'Profesorowie, komputery i pieniądze'.

Dawno już nie czytałem w Computerworldzie tak bezsensownych rozważań, jak w artykule p. Pawła Misiaka 'Profesorowie, komputery i pieniądze'.

Autor najwyraźniej nie ma pojęcia o mechanizmach przyznawania pieniędzy na naukę. Z pieniędzy przeznaczonych na aparaturę nie można wypłacać honorariów, nie jest więc prawdą, że można opłacać pracownika zamiast kupować nowe komputery. Profesor nie jest skąpy, lecz ograniczony umową z Komitetem Badań Naukowych (KBN) lub inną organizacją, od której otrzymuje pieniądze na badania. Nie może też wystąpić do Komitetu o zwiększenie funduszu na honoraria, bo takie wnioski nie są często w ogóle rozpatrywane. Profesor też potrzebuje pieniędzy i wolałby, zamiast brać dodatkowy etat, często marnując sporo czasu na dojazdy, prowadzić badania naukowe i brać za to pieniądze.

Profesor nie jest też na tyle głupi, by myśleć, że sama moc komputerów i megabajty wyników pozwolą mu na rozwiązanie na tyle ciekawego problemu naukowego, aby rezultaty opublikowało jakieś liczące się specjalistyczne pismo. Pytanie "o sens całej tej komputerowej roboty" zadaje bowiem każdy recenzent pracy wysłanej do druku, jak też i recenzenci KBN.

Na marginesie warto zauważyć, że z artykułu przebija typowe dla naszego kraju przekonanie, że doktoranci powinni zarabiać większe pieniądze, tak jak pracownicy przemysłu, gdyż skończyli studia i "pracują naukowo". Warto porównać wysokość stypendiów doktoranckich w Polsce, RFN i USA uwzględniając koszty życia w każdym z krajów. Dla studentów amerykańskich okres robienia doktoratu jest przedłużeniem studiów i dlatego to oni płacą swojej uczelni, a nie odwrotnie. Niemieckie stypendia ledwo starczają na przeżycie i stąd liczne protesty, strajki, a nawet powstanie związku doktorantów w Niemczech. W większości krajów Europy Zachodniej jest jeszcze gorzej. Osobiście jestem oczywiście za podwyżkami i to nie tylko w Polsce.

Prof. Włodzisław Duch

Katedra Metod Komputerowych Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu


TOP 200