Profesjonalny backup dla SOHO

Firma EMC od zawsze była kojarzona z największymi macierzami dyskowymi dla największych przedsiębiorstw. Jednak po przejęciu firmy Dantz Development do oferty EMC trafił m.in. program Retrospect, za pomocą którego backup można wykonać nawet w domu.

Firma EMC od zawsze była kojarzona z największymi macierzami dyskowymi dla największych przedsiębiorstw. Jednak po przejęciu firmy Dantz Development do oferty EMC trafił m.in. program Retrospect, za pomocą którego backup można wykonać nawet w domu.

W dużych firmach, gdzie funkcjonuje wiele serwerów, wyznaczenie jednego na serwer backupu oraz zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania i sprzętu nie stanowi większego problemu. Gorzej, gdy w firmie jest tylko jeden serwer (albo brak go wcale), a dane rozproszone są po wszystkich stacjach roboczych. W takich firmach najczęściej brakuje odpowiednich reguł polityki zapisywania danych, brak też zatrudnionego na stałe administratora, który mógłby kontrolować proces zabezpieczania danych. Wszystkie prace powinny być automatyzowane i niewidoczne dla użytkownika. Odpowiedzią na te potrzeby może być program Retrospect 7.5 firmy EMC.

Wszystkie funkcje programu są szczegółowo opisane, więc nawet osoba niedoświadczona w wykonywaniu backupu powinna dać sobie radę.

Wszystkie funkcje programu są szczegółowo opisane, więc nawet osoba niedoświadczona w wykonywaniu backupu powinna dać sobie radę.

Przed rozpoczęciem instalacji programu należy zdecydować, który z komputerów będzie funkcjonował jako główny (zarządzający procesem backupu), a które komputery będą klientami. Wybór ten nie ma wpływu na to, z którego i na który komputer będziemy kopiować dane. Na komputerze głównym instalujemy pełną wersję Retrospecta, a na pozostałych komputerach moduły klienckie. Przy instalacji każdego klienta będziemy musieli podać hasło uwierzytelniające - zostaniemy o nie poproszeni, próbując dołączyć stację kliencką do głównego programu. Przy instalacji zostaniemy też poproszeni o wyrażenie zgodny na odpowiednie modyfikacje ustawień zapory, które pozwolą na komunikację komputera głównego z klientami.

Retrospect, mimo że jest bardzo łatwy w obsłudze, oferuje wiele zaawansowanych funkcji. Program już po pierwszym uruchomieniu proponuje skorzystanie z automatycznego kreatora backupu. Opcję tę warto jednak zignorować i poświęcić czas głębszej analizie dostępnych funkcji.

Wszystkie funkcje Retrospecta dostępne są w panelu po lewej stronie programu - przejrzyście posortowane, w rozwijanym menu. Oprócz tradycyjnych funkcji jak zabezpieczenie, odzyskiwanie i wyszukiwanie plików w kopii bezpieczeństwa, dostępne są takie narzędzia, jak naprawa katalogów, weryfikacja nośników, archiwizacja czy wiele innych opcji konfiguracyjnych. Funkcji programu jest bardzo dużo, ale dzięki rozsądnemu ich uporządkowaniu dotarcie do właściwych nie zabiera wiele czasu.

Skonfigurowanie operacji backupu jest bardzo proste i polega na precyzyjnym opisaniu kilku parametrów. Musimy wskazać źródło danych (dyski lokalne, sieciowe i skonfigurowane procesy backupowe na stacjach klienckich) i ich miejsce docelowe (dowolny dysk na komputerze lokalnym lub w sieci, taśma, płyta optyczna lub plik; jeśli zajdzie taka potrzeba dane backupowe mogą zostać podzielone na kilka nośników). Jako miejsca docelowe możemy skonfigurować kilka zestawów i korzystać z nich według potrzeby.

<hr size="1" noshade>Dla większych i mniejszych

Program Retrospect jest dostępny w wielu wersjach (ceny programów w wersjach pudełkowych):

Retrospect Multi Server v7.5 - 1499 USD

Retrospect Single Server v7.5 - 699 USD

Retrospect Small Business Server

Premium v7.5 - 749 USD

Retrospect Small Business Server Standard v7.5 - 499 USD

Retrospect Disk-to-Disk v7.5 - 399 USD

Retrospect Professional v7.5 - 129 USD

<hr size="1" noshade>

Po wskazaniu źródła danych i miejsca docelowego możemy jeszcze wybrać precyzyjnie, które pliki będziemy zabezpieczać (standardowo zabezpieczane są wszystkie pliki, z wyjątkiem plików cache). Dostępnych jest także wiele dodatkowych opcji, jak weryfikacja po zapisie, kompresja programowa, synchronizacja zegara między komputerem głównym a stacją kliencką itp.

Retrospect oferuje wiele opcji, w tym niektóre spotykane do niedawna głównie w najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach.

Retrospect oferuje wiele opcji, w tym niektóre spotykane do niedawna głównie w najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach.

Jeśli podczas wybierania danych do zabezpieczenia wybierzemy także system operacyjny i aplikacje, to z tak przygotowanej kopii będziemy mogli wykonać płytę Disaster Recovery, która przywróci odpowiednie ustawienia komputera po jego awarii. W takim przypadku na komputerze klienckim trzeba będzie stworzyć odpowiednie partycje, zainstalować Windows, skonfigurować protokół TCP/IP, zainstalować klienta Retrospect i korzystając z komputera głównego, odzyskać system z ostatniej kopii.

Odzyskiwanie danych jest jeszcze prostsze - wystarczy wskazać odpowiednią kopię backupową i określić miejsce, gdzie dane mają być odzyskane (o ile będzie ono różnić się od oryginalnego). Istnieje również możliwość wyszukiwania plików w poszczególnych kopiach oraz odzyskiwania baz danych i skrzynek e-mailowych.

Prace backupowe można odpowiednio zautomatyzować. Retrospect umożliwia przygotowanie odpowiednich skryptów (jest to tak samo proste jak skonfigurowanie backupu) i zarządzanie nimi.

Kontrola pracy programu odbywa się w oknie "Activity Monitor". W poszczególnych zakładkach możemy obejrzeć, które skrypty są przygotowane do uruchomienia, jakie prace backupowe czekają na wykonanie, która z tych prac wykonywana jest aktualnie oraz przejrzeć historię i komunikaty. Wszystkie informacje są bardzo szczegółowe, podane w sposób niepozostawiający żadnych wątpliwości. Dla całej działalności programu dostępne są też szczegółowe logi i raporty.

Szczegółowa lista plików umożliwia dokładne sprecyzowanie, które dane powinny zostać zabezpieczone.

Szczegółowa lista plików umożliwia dokładne sprecyzowanie, które dane powinny zostać zabezpieczone.

Retrospect oferuje również interesujące dodatkowe narzędzia. Każdy z wykonanych backupów zawiera plik z katalogiem plików. Zdarza się czasem, że plik ten jest uszkodzony lub nagle zniknie. W programie znajduje się opcja umożliwiająca naprawę lub odzyskanie takiego pliku. Możliwe jest także zweryfikowanie integralności zestawu plików backupowych. Retrospect ma kilka funkcji kopiowania plików między już wykonanymi backupami, w tym opcję archiwizacji, czyli kasowania plików z nośnika źródłowego, po uprzednim ich zabezpieczeniu i weryfikacji zapisu.

Ostatnia grupa funkcji umożliwia dokładną konfigurację programu Retrospect, przygotowującą go do pracy w naszym środowisku sieciowym. Możemy precyzyjnie zarządzać dostępnymi urządzeniami zapisującymi, konfigurować współpracę z dostępnymi w sieci klientami (w tym przeszukiwać sieć), zarządzać wykonanymi pracami backupowymi, prekonfigurować woluminy do backupu i definiować grupy plików, które mają zostać zbackupowane.

Bardzo przejrzyste jest zarządzanie licencjami na dodatkowe moduły programu (ich pełna lista znajduje się na internetowej stronie producenta -http://www.emcinsignia.com ). Do nabycia są m.in. moduły backupu otwartych plików, równoległego zapisu na kilku urządzeniach taśmowych, backupu baz danych SQL Server i Exchange.

Ocena EMC Retrospect 7.5

Ocena EMC Retrospect 7.5

Program działa sprawnie i dość szybko, chociaż prędkość zapisu danych zależy bezpośrednio od nośnika i medium transmisyjnego. Jeśli jest nim sieć (a szczególnie bezprzewodowa) i do zabezpieczenia mamy cały twardy dysk komputera, musimy liczyć się z koniecznością poświęcenia kilku godzin na tę operację.

Program Retrospect jest aktywnie uaktualniany, a dostępność nowych aktualizacji jest sprawdzana przy każdym uruchomieniu. Jedna z opcji pomocy prowadzi do podstrony EMC zawierającej informacje o wszystkich urządzeniach pamięci masowych, z których będziemy mogli korzystać za pomocą Retrospectu. Na stronie internetowej producenta bardzo rozwinięty jest też dział pomocy technicznej.

Retrospect nie należy do programów najtańszych (wersja dla wielu serwerów kosztuje 1499 USD, a dla pojedynczego - 699 USD). Dostępnych jest jednak wiele okrojonych wersji programu w bardzo przystępnej cenie (zob. ramka z cenami). Trzeba też pamiętać, że jest to profesjonalny program, oferujący funkcje dostępne do niedawna tylko w programach za wiele tysięcy dolarów. Użytkowników prywatnych na pewno zainteresuje Retrospect Professional 7.5, którego cena wynosi tylko 129 USD.


TOP 200