Profesjonaliści od Windows NT

Według przedstawicieli ośrodków edukacyjnych, w szkoleniach z zakresu systemu operacyjnego Windows NT, najczęściej biorą udział informatycy z banków i zagranicznych przedsiębiorstw. Na kursach, organizowanych przez 5 autoryzowanych w Polsce ośrodków edukacyjnych, sporo jest również inżynierów systemu NetWare i Unixa, którzy zamierzają uzyskać odpowiednie kwalifikacje w zakresie sieciowego systemu Microsoftu.

Według przedstawicieli ośrodków edukacyjnych, w szkoleniach z zakresu systemu operacyjnego Windows NT, najczęściej biorą udział informatycy z banków i zagranicznych przedsiębiorstw. Na kursach, organizowanych przez 5 autoryzowanych w Polsce ośrodków edukacyjnych, sporo jest również inżynierów systemu NetWare i Unixa, którzy zamierzają uzyskać odpowiednie kwalifikacje w zakresie sieciowego systemu Microsoftu.

Magda Kalbarczyk z warszawskiej firmy Altkom, twierdzi, że liczba specjalistów od Windows NT stale rośnie. "Co tydzień około dziesięciu do piętnastu osób zdaje u nas egzamin z NT" - twierdzi Jarosław Rosa z bielskiego Techmexu. Zdaniem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych, egzamin z Windows NT jest dość trudny. Jedynie dwie trzecie kursantów zdaje go pomyślnie.

W Polsce w szkoleniach z Windows NT uczestniczą głównie informatycy z banków i zachodnich koncernów. {lead}

Banki i przedstawicielstwa zachodnich firm są - zdaniem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych - "murowanymi" kandydatami do wprowadzenia sieciowego systemu Windows NT. Właśnie pracownicy tych przedsiębiorstw najczęściej w Polsce otrzymują tytuły specjalistów z zakresu systemu Microsoftu. Według osób odpowiedzialnych za organizacje szkoleń z NT, na kursach organizowanych przez 5 autoryzowanych w Polsce ośrodków edukacyjnych sporo jest również inżynierów systemu NetWare Novella, którzy w związku z migracją przedsiębiorstwa na Windows NT zamierzają uzyskać odpowiednie kwalifikacje.

Kto po tytuł?

"Na palcach jednej ręki mógłbym policzyć prywatne osoby uczestniczące w naszych kursach" - twierdzi Jarosław Rosa z bielskiego Techmexu, który prowadzi szkolenia z Windows NT. Jego zdaniem po tytuł inżyniera czy specjalisty z sieciowego systemu Microsoftu spieszą przede wszystkim ci, którzy wcześniej mieli dużo do czynienia z Unixem i NetWare. "Po naszych kursantach doskonale widać, że część dotychczasowych użytkowników systemu Novella przechodzi na Windows NT" - zauważa Jarosław Rosa.

Wśród klientów ośrodków edukacyjnych dominują duże, ogólnopolskie przedsiębiorstwa, w których niezależnie działa kilka platform systemowych jak Unix, NetWare czy właśnie Windows NT. Zapewnia to - zdaniem Dariusza Kołodziejczyka z sopockiej firmy DC Edukacja - stały zarobek ośrodkom szkoleniowym. Na liście klientów Techmexu znajdują się m.in. Bank Rozwoju Eksportu, Levis, Bank Handlowy, ABB Zamech i Centertel. Natomiast głównym klientem DC Edukacji jest Telekomunikacja Polska S.A. Ponadto DC Edukacja stale szkoli pracowników koncernu ABB, ICL i Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Specjaliści w liczbach

Magda Kalbarczyk z warszawskiej firmy Altkom, która wraz z firmami Multitrade, DC Edukacja, Techmex i EIITE prowadzi egzaminy specjalizacyjne, jest zdania, iż liczba specjalistów od Windows NT stale rośnie. "Od początku roku mieliśmy ok. 120 kursantów, którzy zapoznawali się z zasadami administracji systemem Microsoftu" - mówi Magda Kalbarczyk. Połowa z nich pomyślnie zdała egzaminy specjalizacyjne. Ośrodek DC Edukacji do tej pory przeszkolił

ok. 80 osób w dziedzinie administracji NT Workstation. Blisko 50 osób jest natomiast zainteresowanych szkoleniem z NT Servera. "Co tydzień ok. dziesięciu do piętnastu osób zdaje u nas egzamin z NT" - twierdzi Jarosław Rosa. Taką samą liczbą zdających może pochwalić się DC Edukacja.

Egzamin, organizowany zgodnie z normami firmy Drake T&T, wygląda podobnie jak w przypadku szkoleń z innych systemów. Testy autoryzowane przez Drake'a oparte są na specjalistycznym oprogramowaniu. W ciągu pięciu minut od zakończenia egzaminu obliczane są wyniki i w postaci poświadczonych przez centrum wydruków trafiają do Microsoftu. Stamtąd przychodzi oficjalne potwierdzenie zaliczenia egzaminu, a także same certyfikaty.

W opinii przedstawicieli ośrodków szkoleniowych, egzamin z Windows NT uchodzi za dość trudny. Jedynie dwie trzecie kursantów zdaje go pomyślnie. Egzaminy można zdawać również eksternistycznie.

Jak sprzedawać Windows NT?

"Przede wszystkim odpowiedzialnie" - odpowiada na to pytanie Jarosław Rosa. Dlatego też każdy z ośrodków edukacyjnych wprowadza, bądź zamierza wprowadzić specjalne kursy dla handlowców i dealerów w firmach komputerowych. Są to najczęściej jednodniowe seminaria poświęcone sprzedaży i instalacji systemu. Według Dariusza Kołodziejczyka, Microsoft dbając o promocję systemu organizuje dla handlowców jednodniowe, bezpłatne szkolenia.

Ważnym elementem promocji - jak twierdzi Magda Kalbarczyk - są obniżki cenowe szkoleń. W okresie wakacyjnym Altkom obniży o 20% ceny szkoleń dla dystrybutorów systemu, a o 10% ceny dla stałych partnerów firmy.

Na jednodniowe seminaria zapraszani są również użytkownicy NetWare, zainteresowani możliwościami systemu Microsoftu. W kursach takich uczestniczy duża liczba inżynierów Novella, którzy - jak twierdzi Dariusz Kołodziejczyk - są o krok od instalacji oprogramowania NT.


TOP 200