Prof. Wriggers doktorem h.c. Politechniki Poznańskiej

Prof. Peter Wriggers, specjalista w dziedzinie mechaniki komputerowej, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej.

Do nadania tytułu doszło podczas Międzynarodowej Konferencji Metod Komputerowych w Mechanice, na której ponad 250 naukowców od wtorku rozmawia m.in. o metodach sztucznej inteligencji, dynamice płynów i transferze ciepła. Podczas konferencji prof. Wriggers otrzymał medal prof. Olgierda Zienkiewicza "dla zagranicznych naukowców, którzy mają szczególne zasługi dla rozwoju mechaniki komputerowej w Polsce".

Politechnika Poznańska doceniła pracę naukową i badawczą profesora, który rozwinął teorię i opracował nowe metody oraz algorytmy modelowania komputerowego włącznie z kodami komputerowymi. Jej zdaniem warte podkreślenia są również zasługi profesora dla rozwoju międzynarodowej współpracy akademickich ośrodków badawczych.

Zobacz również:

  • Rzadkie wcale nie tak rzadkie. Ale pożądane
  • Czy "powrót do biura" Elona Muska to geniusz czy korporacyjne samobójstwo?

"Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem uznania wybitnych zasług profesora Petera Wriggersa dla rozwoju nauki. Jednocześnie fakt, że do grona doktorów h.c. naszej uczelni dołącza badacz o tak wysokiej światowej pozycji, utrzymujący wieloletnie przyjacielskie kontakty naukowe z wieloma polskimi ośrodkami, a szczególnie z naszą uczelnią, napełnia radością i dumą społeczność akademicką Politechniki Poznańskiej"- powiedział w laudacji prof. Andrzej Garstecki.

Naukowiec przyznał, że inicjatywa nadania tytułu doktora honoris causa bardzo go ucieszyła. „Dziękuje serdecznie za to wyróżnienie. Bardzo mi miło, czuję się zaszczycony tym faktem. Kiedy wracam myślami do ostatnich dziesięcioleci, to duża część zasług wynikała ze wspólnej pracy z moimi uczniami i współpracownikami" - powiedział prof. Wriggers.

Prof. Wriggers urodził się w 1951 roku w Hamburgu. W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowej Uniwersytetu Technicznego w Hanowerze, gdzie w 1980 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Pracował również na Uniwersytecie Berkeley oraz Darmstadt. W 1998 roku uzyskał stopień profesora zwyczajnego na Uniwersytecie w Hanowerze na Wydziale Inżynierii Lądowej.

Naukowiec opublikował 199 artykułów w czasopismach naukowych, napisał 10 monografii, w tym w dwóch przypadkach był jedynym autorem. Ponadto napisał 17 rozdziałów do podręczników, a w 12 innych był edytorem. Jego prace były cytowane blisko 3 tys. razy.Prof. Peter Wriggers jest 34. laureatem, któremu nadano tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej. Wśród uczonych, którzy otrzymali to wyróżnienie na poznańskiej uczelni jest 23. Polaków i 11. zagranicznych naukowców.

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200