Produkty dla sieci konwergentnych

Oferowana od niedawna seria urządzeń komunikacyjnych Infinity Central 8500 zapewnia transmisję dźwięku, głosu, danych i sygnału wideo oraz dostarcza ulepszone rozwiązania dla klientów znajdujących się w różnych sieciach lokalnych, połączonych przez sieć szkieletową bądź rozległą (WAN). Produkty serii Infinity Central MSC 8500 mogą obsługiwać do 1000 odległych punktów (numerów) oddziałów zamiejscowych, zapewniając maksymalną przepływność 34 Mb/s, dostęp do sieci ATM oraz multimedialne transmisje w środowiskach wieloprotokotowych, takich jak: Frame Relay, TDM, X.25 czy ISDN. Najnowsza oferta serii Infinity Central obejmuje dwa modele. Bogato wyposażona wersja MSC 8550, wspierająca do 5 portów E3/T1 (34 Mb/s) w technologii ATM, 32 porty El/Tl (2 Mb/s) lub 1000 portów o przepływności 64 kb/s, jest przeznaczona dla korporacji o dużym trafiku. Dla użytkowników o mniejszym ruchu bardziej nadają się niewielkie koncentratory wielousługowe typu MSC 8510, przystosowane do obsługi do 6 portów El/Tl (2 Mb/s) lub 185 portów o przepływności 64 kb/s.

Produkty dla sieci konwergentnych

Realizacja usług VoIP i VoFR (Motorola)

Połączenia między poszczególnymi węzłami i odległymi koncentratorami MSC (pełniącymi jednocześnie funkcję routera i przełącznika) mogą być wykonane bądź przez łącza dzierżawione, bądź przez istniejące sieci pakietowe IP, Frame Relay czy X.25, także przez inne urządzenia firmowe o dużej pojemności - przeznaczone do pakietowania głosu: z serii Access Vanguard 6400 (Vanguard 6430, Vanguard 6450) oraz z serii Access Vanguard 6500 (Vanguard 6520, Vanguard 6560). Klientów o niewielkim trafiku można łączyć przez klasyczne sieci komutowane PSTN, lecz wymagają one stosowania modemów, najlepiej o przepływności 56 kb/s.

Istotnym elementem koncepcji bezprzewodowego dostępu do Internetu jest współpraca Motoroli z Cisco (Invisix) we wdrażaniu usług komórkowych WAP (Wireless Application Protocol) w telefonach z transmisją GPRS (telefon Timeport GPRS) oraz głosowy dostęp do Internetu z firmowej platformy MIX (Mobile Internet Exchange).

Nokia bardziej internetowa

Nokia, będąca pionierem bezprzewodowej transmisji głosu i danych od lat dziewięćdziesiątych, specjalizująca się w produkcji coraz bardziej inteligentnych terminali komórkowych, wkroczyła do środowiska Internetu na kilka sposobów. Jednym z najnowszych rozwiązań jest rodzina produktów Nokia Artus, posadowiona na routerach platformy przesyłania komunikatów Artus Messaging Platform i zapewniająca inteligentną integrację systemów GSM z siecią Internetu. Nokia jako pierwsza (1994 r.) wprowadziła kartę cyfrową w systemie PC Card o nazwie Nokia Cellular Data Card, rozpoczynając w ten sposób przekaz danych przez sieci bezprzewodowe, a następnie komunikację z Internetem za pomocą Communicatora 9000. Ostatnia jego wersja, Communicator 9110, umożliwiająca bezprzewodowe przesyłanie obrazu, stanowi podstawę działania przenośnego biura i telefonu (w jednym).

Udoskonaloną i szybszą łączność z Internetem (pliki, poczta, obraz i wideokonferencje) zapewniają dwa najnowsze - promowane od samego początku przez Nokię - protokoły transmisji bezprzewodowej HSCSD i GPRS, już instalowane w telefonach komórkowych Nokii i firmowych stacjach bazowych klasy BSS7 od ubiegłego roku. Nowe telefony mogą współpracować z platformą usług internetowych WAP (Nokia 7110), zapewniając pierwszą w świecie bezprzewodową ofertę serwisów informacyjnych.

Nie zaniedbując rozwijania przewodowego dostępu do Internetu za pomocą własnych routerów IP (IP 650, IP 440, IP 330, VPN 240), Nokia wprowadziła na rynek także multiplekser dostępu szerokopasmowego klasy DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer). Ostatnia jego wersja Speedlink 4.0 umożliwia operatorom telekomunikacyjnym świadczenie zintegrowanych usług głosu i danych przez Internet za pośrednictwem jednej linii DSL.

Nortel Networks ujednolica sieć

Światowy dostawca klasycznych rozwiązań telefonicznych, Nortel Networks (dawny Nortel Telecom), włączył się intensywnie do procesu integrowania sieci telekomunikacyjnych z komputerowymi po przejęciu sieciowej firmy Bay Networks. Ogłoszona niedawno (1999 r.) firmowa oferta architektury sieci ujednoliconych pod nazwą "Unified Networks" jest odpowiedzią na światowe zapotrzebowanie na jednorodną sieć komunikacyjną integrującą wszystkie media i usługi.

Produkty dla sieci konwergentnych

Ewolucja sieci ujednoliconych "Unified Networks" (Nortel Networks)

Nowa koncepcja działania koncernu w XXI wieku uwzględnia 4 kierunki rozwoju sieci konwergentnej: usługi intranetowe, bezprzewodowy Internet, telefonię internetową i Internet optyczny. Idea nowej infrastruktury łączy w sobie różne usługi z jednoczesną transmisją głosu i danych za pomocą jednej sieci pakietowej opartej na protokole IP, czyli jest konwergencją sieci i usług. Dla zwykłego użytkownika oznacza to po prostu ofertę w jednej infrastrukturze usług do tej pory dostarczanych oddzielnie w sieciach publicznych i prywatnych.

Sieć szkieletowa WAN nowej infrastruktury opiera się na rodzinie routerów przełączających w technologii ATM (szybkie przełączniki trasujące w trzeciej warstwie) serii Accelar (przełącznik Accelar 700, router Accelar 1000, router Accelar 8000) skalowanych w zakresie 5-15 Gb/s. Dla sieci lokalnych LAN/ATM firma proponuje przełączniki serii Centillion (Centillion 20, Centillion 50, Centillion 100, Centillion 1000, Centillion 5000/5005 BH) o różnych mocach, interfejsach i mediach transmisyjnych.

Kluczową pozycję w obsługiwaniu protokołów internetowych (ATM, FR, IP) zapewniają producentowi wielousługowe przełączniki dostępowe klasy Passport 5400 (najmniejszy Passport 5430), a także o zwiększonym trafiku Passport 6400. Uzupełnieniem dostępu w sieciach lokalnych z protokołami IP jest cała rodzina produktów przełącznikowych Contivity (1000, 2000, 4000) z przeznaczeniem do budowy ekstranetów. Jednym z elementów dostępu jest rodzina urządzeń IPConnect, wchodzących w skład otwartej internetowej architektury ICA (Internet Communication Architecture) integrującej głos, dane i multimedia w sieci o ogólnoświatowym zasięgu.

Sztandarowym produktem firmowym Nortel Networks w zakresie bezprzewodowego dostępu do Internetu jest radiowy system abonencki drugiej generacji Proximity II i CDMA. System dostępowy, oprócz realizacji usług internetowych, zapewnia transmisję głosu i danych z szybkością 14,4 kb/s do 56 kb/s (standard V.90) lub 128 kb/s (standard ISDN) - z jakością równoważną sieciom przewodowym.

Siemens w obliczu konwergencji

Koncepcja tworzenia globalnej sieci konwergentnej Siemensa - działającej w czasie rzeczywistym i opartej na przekazach głosu, obrazu, danych i szybkim dostępie do odległych (rozproszonych) baz danych - została ujęta w strategii Siemens Solution ONE, z uwzględnieniem firmowych systemów komutacji EWSD. Stanowi ona podstawę do rozwijania współczesnej zintegrowanej sieci telekomunikacyjnej i konkretnych aplikacji.


TOP 200