Produkty dla sieci konwergentnych

Największe osiągnięcia w integracji sieci i ustug Ericsson ma w przewodowym i bezprzewodowym łączeniu z siecią Internetu oraz komunikacji bezprzewodowej (DECT, GSM i WCDMA). W dostępie przewodowym zwracają uwagę serwery dostępowe Tigris (AXC711 i ACX627) dla sieci biznesowych - z możliwością tworzenia połączeń wirtualnych VPN wraz z usługami VoIP i FoIP - oraz najnowszy szybki domowy dostęp do Internetu w systemie HiS (Home internet Solution), pozwalający na jednoczesne przesyłanie danych i korzystanie ze standardowych usług telefonicznych za pośrednictwem pojedynczej, zwykłej linii miedzianej. Całkowitą nowością (2000 r.) jest rozwiązanie pakietowej łączności głosowej i przesyłanie danych w środowisku sieci kampusowych współpracujących z protokołem IP (także usługa VoIP), za pośrednictwem centrali telefonicznej WebSwitch 2000, należącej do rodziny Touch Wave - przyszłościowych systemów telefonicznych zintegrowanych z telefonią internetową (platforma właściwej konwergencji sieci i usług).

Bezprzewodową łączność z Internetem zapewniają firmowe produkty komórkowe, działające w środowisku radiowym standardu WAP, którego inicjatorem i jednym z czterech członków-założycieli WAP Forum jest właśnie Ericsson. Należą do nich między innymi: osobisty organizator MC218 (odbiór serwisu Reutersa) i inteligentny telefon komórkowy R80 z mikroprzeglądarkami internetowymi. Dopełnieniem bezprzewodowych rozwiązań Ericssona, łączących wiele niespójnych urządzeń komunikacyjnych, jest implementacja najnowszej technologii łącza radiowego Bluetooth w większości przenośnych urządzeń cyfrowych, w tym telefonów.

Lucent Technologies wchodzi w przełączanie

Zasadnicza zmiana w pozyskiwaniu nowych klientów przez Lucent Technologies zaszła w ubiegłym roku - po wprowadzeniu zaawansowanej technologii przekazu pakietowego w telekomunikacyjnych sieciach szkieletowych, do tej pory opartych na firmowych systemach komutacji łączy z centralami klasy 5ESS i na abonenckich platformach telefonicznych EuroGeneris.

Produkty dla sieci konwergentnych

Element systemu 7R/E (Lucent Technologies)

Istotne zwiększenie efektywności działania szybkich sieci pakietowych współpracujących z Internetem stało się możliwe w zmodernizowanych (1999 r.) wersjach systemów komutacji Lucenta z przełączaniem pakietów typu 5ESS/7R/E, pracujących jako centrale serwerowe z pakietowym przekazem głosu i zastępujących dotychczasowe centrale telefoniczne z komutowaniem łączy.

Rodzina produktów sieciowych 7R/E (R/Evolutionary Networking) obejmuje: programowany serwer 7R/E Call Feature Server, system zarządzania 7R/E One Link Manager oraz bramę dostępową 7R/E Packet Gateway. Dzięki takiemu wyposażeniu system może być traktowany jako nowoczesna centrala telekomunikacyjna wyposażona głównie w funkcję przełączania pakietów w sieciach realizujących protokoły ATM lub IP. Także jako węzeł z możliwością tworzenia szybkich i niezależnych sieci pakietowych wraz z wszystkimi dotychczasowymi usługami telefonii głosowej bądź jako serwer wyrafinowanych aplikacji, takich jak: Call Center, interaktywnych dyskusji medialnych czy przekazów Internet Calling.

Produkty dla sieci konwergentnych

Przykład konfiguracji AnyMedia (Lucent Technologies)

Wdrożenie przez Lucent Technologies (1998 r.) całej rodziny firmowych systemów dostępowych czwartej generacji o nazwie AnyMedia - łączących tradycyjne i nowe szerokopasmowe usługi telekomunikacyjne - udostępniło abonentom końcowym przekaz głosu, transmisję danych, usługi multimedialne oraz telewizję cyfrową. Szerokopasmowe aplikacje tej platformy sprzętowej korzystają na najniższym poziomie z asymetrycznego dostępu ADSL z kodowaniem wieloczęstotliwościowym DMT (Discrete Multi-Tone), działającego z szybkością od 1,5 Mb/s do 8 Mb/s w kierunku abonenta i w zakresie 128 kb/s - 1 Mb/s od abonenta w kierunku sieci.

Rozszerzenie sztandarowej rodziny popularnych abonenckich central komutacyjnych Definity G3V6 (vs, csi, si, r) o najnowsze wersje serwerów komunikacyjnych dla klientów biznesowych Definity ECS 7.1 (Enterprise Communications Server) i Definity BCS (Bussines Communication System) stało się początkiem nowego podejścia firmy do przekazu danych przez współczesne systemy komunikacyjne (sieci komutowane, sieci IP i ATM). Po prezentacji pierwszej bramki telefonii internetowej PacketStar ITS-SP Lucent Technologies dokonała (1999 r.) kolejnego kroku w kierunku równoczesnego przesyłania głosu i danych, oferując systemy DEFINITY IP Solutions oparte na centralach PABX.

Systemy DEFINITY IP zawierają narzędzia programowe i sprzętowe pozwalające na dodawanie możliwości telefonii IP istniejącym abonenckim centralom DEFINITY dla dużych firm biznesowych. Uniwersalność systemów DEFINITY IP polega na jednoczesnym przesyłanie głosu i danych przez sieci lokalne (LAN), rozległe (WAN) oraz przez sieci z protokołem IP (Internet, intranet, ekstranet). Z kolei najnowszą firmową ofertą internetowego dostępu dla małych firm jest skalowana rodzina produktów Network Alchemy, zastępująca funkcje lokalnej centralki abonenckiej z jej wszystkimi tradycyjnymi usługami komunikacyjnymi, podobnie jak Definity AnyWhere w realizacji konferencji wielostronnych za pomocą ECS (Enterprise Communication Server).

Po fuzji z największym (i najdroższym) partnerem w przełączaniu, czyli Ascend Communications, firma w zasadniczy sposób wzmocniła swoją pozycję w długodystansowych sieciach szkieletowych z przełączaniem pakietów w technologii ATM i FR dla sieci rozległych WAN (przełączniki GX 550 Smart Core ATM, CBX 500 Multiservice WAN, B-STDX 9000 Multiservice WAN), a więc w najbardziej intratnym sektorze współczesnej telekomunikacji. Zwłaszcza że Lucent jest nadal liderem w terabitowych przepływnościach optycznych łączy wielofalowych DWDM, pod wspólną nazwą handlową WaveStar OLS (WaveStar 80G, WaveStar 400G), i komutatorów optycznych LambdaRouter, a także w rodzinie bezprzewodowych sieci LAN (WaveLAN Turbo).

Motorola w telekomunikacji

Znana z nowatorskich rozwiązań w komunikacji bezprzewodowej i wdrażania nowych technologii półprzewodnikowych Motorola wykazuje coraz większe zainteresowanie sektorem czystej komunikacji przewodowej, będącej dotychczas wyłącznie domeną wielkich koncernów telekomunikacyjnych. Nowy dział systemów sieciowych Motoroli o nazwie ING (Internet and Networking Group), zajmujący się do tej pory głównie zintegrowaną komunikacją multimedialną i produktami telekomunikacyjnymi do tworzenia sieci rozległych, wystąpił z kilkoma ofertami telekomunikacyjnych rozwiązań sieciowych, zastępujących dotychczasowe usługi tradycyjnej centrali telefonicznej.


TOP 200