Produkty dla sieci konwergentnych

Dla dostawców i operatorów internetowych ISP oferta Alcatela obejmuje rozwiązania kompleksowe. Oprócz rodziny uniwersalnych i gigabitowych przełączników OmniSwitch/Router (Xylan), działających w protokołach IP, FR i ATM, zwraca uwagę cała rodzina szybkich routerów X600, X1000, X1600 (Assured Access) i wydajna pakietowa platforma internetowa Packet Engines (37 Mp/s). Dzięki temu integracja sieci IP oraz sieci pakietowych z sieciami komutowanymi PSTN, czyli konwergencja różnych rodzajów sieci telekomunikacyjnych, staje się faktem.

Cisco transmituje głos i multimedia

Firma Cisco Systems, niekwestionowany lider w dziedzinie sieci komputerowych, włączyła się w integrację przekazów głosowych, obrazu i danych, wykorzystując swoją dominującą pozycję w zakresie transportu pakietowego przez sieci lokalne LAN. Inaczej niż tradycyjne sieci głosowe pakietowe sieci przenoszące głos z danymi najlepiej ze wszystkich wpisują się w docelową koncepcję globalnej i jednorodnej sieci przyszłości, stanowiąc kwintesencję budowy sieci konwergentnej. W sieciach komputerowych, na skutek migracji z dotychczasowych struktur współdzielonych do struktur przełączanych, cała "mądrość" znajduje się w inteligentnych gigarouterach z przełączaniem (wraz z aplikacjami), połączonych między sobą łączami optycznymi o terabitowych przepływnościach (tzw. skalowane rury telekomunikacyjne z przełączaniem strumieni).

Uboga w początkowym okresie oferta telekomunikacyjna Cisco ograniczała się do tradycyjnych rozwiązań dla najprostszej i popularnej usługi głosowej VoIP - realizowanej na platformach sprzętowych modularnych routerów serii Cisco 2600. Następny etap integracji głosu i danych dokonał się na zaawansowanych routerach serii Cisco 3600 (z najnowszym Cisco 3660) i na serwerach platformy dostępowej Cisco AS5300 oraz skalowanych serwerach Cisco AS5800 (bramy telefonii IP) - jako produktach wielousługowych.

Nadal umożliwiają one bezpośrednie dołączanie lokalnych aparatów abonenckich, linii miejskich lub centralek abonenckich PABX i jednoczesną obsługę nawet do kilkuset rozmów przychodzących z wielu kanałów cyfrowych El (2 Mb/s).

Produkty dla sieci konwergentnych

Pięć etapów strategii wielousługowej Cisco

Wielousługowa strategia integracji multimedialnej Cisco, rozszerzona po nabyciu Selsius Systems (w 1998 r.) - firmy specjalizującej się w produkcji central PABX - umożliwiła implementację funkcji centralki abonenckiej w firmowych serwerach dostępowych. W ten sposób transmisja głosu w pakietach - stanowiąca pierwszy krok w procesie konwergencji za pomocą rodziny Cisco 3800 - stała się faktem.

Najnowsza (wrzesień 1999) firmowa koncepcja "nowego świata" architektury Cisco AVID (Architecture for Voice, Video and Integrated Data) jest już rozwiązaniem kompleksowym - zezwalającym na wielousługową integrację transmisji głosu, obrazu i danych w sieciach przedsiębiorstwa, z wykorzystaniem połączeń internetowych IP. Wieńczy ona kilkuletnie doświadczenia firmy Cisco w zakresie kompresji głosu do postaci pakietowej i konwergencji głosu z danymi w infrastrukturze sieciowej IP. Rozwiązanie oferuje zróżnicowanie jakości dostarczanych usług QoS i systemy zabezpieczania informacji oraz administrowania zasobami. Inaczej mówiąc, są to bezcentralowe systemy komutacyjne z przełączaniem pakietów o dużej przepływności (serwery Media Convergence Server 7830, MC3810), spełniające tradycyjne funkcje PABX włącznie z unifikacją wymiany informacji (Unified Messaging), czyli integracją telefonu, poczty i faksu.

Produkty dla sieci konwergentnych

Produkty wielousługowe sieci konwergentnej Cisco

Wewnętrzne sieci konwergentne tworzone dla przedsiębiorstw (na ograniczonym obszarze) pozwalają zmniejszyć całkowite koszty eksploatacji usług nie tylko głosowych. Dzieje się to głównie przez ujednolicanie produktów sieciowych z przełączaniem i standaryzację oprogramowania, obejmujące liczne specjalizowane terminale (Cisco 12SP, VIP30), bramy VoIP (Cisco DT i DE) i inteligentne routery serii MC. Rozbudowana rodzina wydajnych i skalowanych przełączników serii Catalyst (od Catalyst 2900 do najnowszych Catalyst 8500), przeznaczonych do budowy sieci szkieletowych, wraz z oprogramowaniem systemowym IOS i platformą serwerową MCS 7830 (Media Convergence Server), stanowi poszukiwane rozwiązanie przeznaczone nie tylko do obsługi telefonii IP w sieciach lokalnych.

Rynek dużych organizacji, określany mianem Enterprise Market, do którego należą banki, przedsiębiorstwa i organizacje rządowe z geograficznie rozległą strukturą, wymusił adaptację przełączników i routerów Cisco Systems do środowiska rozległej sieci ATM/WAN lub FR/WAN. Złożyło się to na realizację projektu kolejnego etapu multimedialnej sieci konwergentnej. Gigabitowe routery (grudzień 1999) - takie jak system terabitowy Cisco 12 000 - skalowane do 5 Tb/s i przeznaczone do systemów szkieletowych z protokołem IP, potrafią przełączać w warstwie trzeciej, a więc nadają się do prowadzenia usług "inteligentnego Internetu" - za pomocą którego będą wkrótce przesyłane wszystkie media (dane, głos, dźwięk i obraz).

Dla dostawców Internetu Cisco wprowadziła na rynek szerokopasmowy router Cisco uBR924, udostępniający telepracownikom oraz małym firmom dostęp do sieci telewizji kablowej i świadczenie usług głosowych VoIP. Pierwsze próby ogólnokrajowej infrastruktury sieciowej FSN (Full Service Network), wykorzystującej protokół IP do jednoczesnej transmisji głosu, obrazu i danych, firma Cisco Systems zaczęła prowadzić wspólnie z norweskim operatorem Telenor w połowie ubiegłego roku.

Ericsson z kablami i bez

Długa obecność Ericssona w Polsce (od 1904 r.) nie doprowadziła wprawdzie do powszechnego stosowania stacjonarnych systemów komutacyjnych typu AXE, ale modułowe centralki abonenckie Consono MD 110 PBX z multimedialną platformą OAS (Open Application Server) dla aplikacji CTI (jednoczesna transmisją głosu, obrazu i danych) oraz systemy komutacyjne Ericsson AXE 10 dla operatorów telefonii komórkowej na krajowym rynku występują licznie. Jednym z pierwszych systemów firmowych łączących szereg usług telekomunikacyjnych (poczta głosowa, faks, krótkie wiadomości tekstowe SMS, e-mail, paging) w jednym interfejsie użytkownika lub jednym serwerze sieci jest skalowany serwer komunikacyjny UMS (Unified Messaging System), integrujący korespondencję wysyłaną przez różne media.


TOP 200