Produkty dla sieci SAN 4 Gb/s

Sieci Fibre Channel pracują coraz szybciej, a pomimo tego tanieją. Można to było zaobserwować na wiosennych targach Storage Networking World (Phoenix; USA), na których pojawiło się szereg produktów FC przesyłających dane z szybkością 4 Gb/s.

Pierwsze karty sieciowe i przełączniki 4 Gb/s pojawiły się na rynku w 2004 r., jednak prawdziwy wysyp sprzętu wspierającego taką szybkość ma miejsce obecnie. Sieci SAN/FC pracowały na początku z szybkością 1 Gb/s. Następnie przyszedł czas na 2 Gb/s, po to aby szybkość ta uległa podwojeniu. Ważne jest to, że urządzenia 4 Gb/s oferują tzw. zgodność wsteczną, czyli mogą obsługiwać połączenia 1 i 2 Gb/s.

Dla użytkownika ważne jest to, że produkty 4 Gb/s są tylko nieznacznie droższe od urządzeń 2 Gb/s.

Przejdźmy do konkretów. Jedną z firm, która wprowadzi wkrótce do swojej oferty urządzenia 4 Gb/s, jest StorageTek. Jest to podsystem dyskowy FlexLine FLX380, sprzedawany razem z 32-portowym przełącznikiem Silkworm 4100 (przełącznik FC produkowany przez Brocade).

Macierz FlexLine FLX380 może obsłużyć do 224 dysków standardu Fibre Channel lub Serial Advanced Technology Attachment. Cena urządzenia - od 100 tys. USD. Jeden port zainstalowany w przełączniku Silkworm 4100 kosztuje 800 USD, o 50 USD więcej niż podobny port wspierający szybkość 2 Gb/s.

Kolejną firmą, która ma w swojej ofercie sprzęt 4 Gb/s, jest Agilent. Jest to kontroler Fibre Channel (oznaczony symbolem Tachyon QX4), który można instalować w macierzach dyskowych. Tachyon QX4 wspiera technologię PCI-Express i może obsługiwać do czterech portów FC 4 Gb/s. Całkowita przepustowość kontrolera wynosi 2,7 GB/s.

Należy w tym momencie zaznaczyć, że analitycy nie są zgodni co do tego, czy technologia FC 4 Gb/s zostanie szybko zaakceptowana. Gdyby była dużo droższa niż technologia 2 Gb/s, na pewno by tak nie było. Ponieważ jest tylko nieznacznie droższa, to wielu użytkowników będzie się na nią decydować nawet wtedy, gdy nie będą potrzebować połączeń FC oferujących tak dużą przepustowość. I to właśnie przemawia na korzyść tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200