Produkty Roku Networlda

DATA CENTER

Nowe procesory, serwery, pamięci masowe, wzrost przepustowości interfejsów I/O to stały kierunek rozwoju podstawowych elementów centrum przetwarzania danych. Ale na ewolucję ich architektury duży wpływ miała w ostatnich latach technologia wirtualizacji, popularyzacja modeli usługowych, przetwarzania danych w chmurze, a także nowe koncepcje SDN i IoT. Producenci sprzętu i oprogramowania muszą obecnie nadążać za rozwojem technologii dotyczących podstawowych elementów systemu, ale również dopasowywać się do zmieniającego się popytu i otoczenia biznesowego oraz wprowadzać nowe rozwiązania i architektury, które mają szansę przyciągnąć uwagę użytkowników. Tym większego znaczenia nabiera kwestia jak najlepszego zaprojektowania nowego lub modernizowanego centrum przetwarzania danych. Niezależnie od podejmowanych w tym zakresie decyzji warto pamiętać i rozważyć zastosowanie nowych koncepcji architektury, które mogą znacznie przyspieszyć wdrożenia lub zmniejszyć koszty modernizacji własnej infrastruktury.

IBM System x3950 X6

Serwer zawierający cztery gniazda na instalowanie procesorów Intel Xeon E7-4800/8800 v2, zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu aplikacji Big Data. W serwerze znajduje się 96 gniazd DIMM, w których można zainstalować do 6 TB pamięci systemowej. Serwer może zawierać wewnętrzną pamięć masową HDD o pojemności do 9,6 TB (8 x 2.5-inch SAS/SATA) lub do 12,8 TB (8 x 2.5-inch SSD). Serwer wyróżnia się tym, że można w nim bezpośrednio w gniazdach DIMM instalować pamięci NAND/flash. Są to moduły noszące nazwę XFlash. Ponieważ gniazda DIMM są usytuowane w bezpośredniej bliskości procesora, wymiana danych między nim i pamięcią NAND/flash odbywa się dużo szybciej niż w przypadku standardowych rozwiązań, wtedy gdy dane muszą być obsługiwane przez magistralę PCI. Kolejna zaleta takiego rozwiązania polega na tym, że do pamięci umieszczonych w gniazdach DIMM dane można zapisywać równolegle, co w przypadku magistrali PCI nie jest możliwe.

Zobacz również:

  • Luka w Zoomie wykorzystywana do rozsiewania wirusów
  • DATA4 buduje w Polsce duży kampus przetwarzania danych
  • 3S otwiera swoje pierwsze centrum danych w Gdańsku
Produkty Roku Networlda

IBM System x3950 X6

NetApp FAS8000

FAS8000 to nowa linia korporacyjnych systemów pamięci masowej przeznaczonych na potrzeby skalowalnych środowisk opartych na klastrowym systemie Data ONTAP/. Użytkownicy mają do wyboru trzy wersje: 8020, 8040 i 8060. Pierwszą, najmniejszą, można skalować do pojemności 1,92 PB (może ona zawierać do 480 dysków i do 48 GB pamięci systemowej). Największa macierz może obsługiwać do 1200 dysków i można ją skalować do pojemności 4,8 PB. FAS8000 to wydajne macierze hybrydowe łączące w sobie rozwiązania SAN i NAS i obsługujące wszystkie podstawowe funkcjonalności używane do wirtualizowania zasobów. Charakterystyczną cechą macierzy jest możliwość jej elastycznego skalowania w środowiskach heterogenicznych, opartych zarówno na rozwiązaniach SAN, jak i NAS. Dzięki zastosowaniu pamięci NAND/flash oraz szybkiego chipsetu Intela macierz jest w stanie wykonywać w ciągu jednej sekundy do 2,6 mln operacji I/O (wejścia/wyjścia).

Produkty Roku Networlda

NetApp FAS8000

Cisco Application Centric Infrastructure

Architektura ACI (zaprezentowana przez Cisco pod koniec 2013 r.) jest oparta na oprogramowaniu open source i oferuje możliwość pełnego monitorowania oraz zintegrowanego zarządzania zarówno fizycznymi, jak i wirtualnymi zasobami IT. W skład centrum danych opartym na ACI wchodzą kontrolery APIC, przełączniki Nexus 9000 i zmodyfikowany, poszerzony o nowe możliwości i funkcjonalności, system operacyjny NX-OS. Cisco podaje, że projektując architekturę Application Centric Infrastructutre miał na uwadze rosnące znaczenie nowego środowiska sieciowego, jakim jest IoT (Internet of Things). Dlatego centrum danych oparte na architekturze ACI jest przygotowane do obsługiwania ruchu generowanego właśnie przez IoT. ACI unifikuje bowiem i integruje sieci fizyczne i wirtualne oraz pozwala na jednolite monitorowanie (i to w czasie rzeczywistym), poziomu zabezpieczeń i zgodności z obowiązującymi normami i politykami obowiązującymi w danym centrów danych.

Produkty Roku Networlda

Cisco Application Centric Infrastructure


TOP 200