Produkt Roku 2013

Nawiązując do organizowanych przez lata konkursów na "Produkt Roku", redakcja Networld postanowiła wrócić do tej tradycji choć na razie w innej formule. Tytuły "Produkt Roku 2013" zostały przyznane produktom, rozwiązaniom lub usługom na podstawie analizy opinii redaktorów i współpracowników Networlda dotyczących oceny ich innowacyjności, wydajności, funkcjonalności, ale również użyteczności lub potencjalnej przydatności.

Wśród tysięcy nowych ofert pojawiających się na rynku, wiele nowych produktów może umknąć uwadze. Dlatego też zdaniem Networld warto czasami o nich przypomnieć i zwrócić uwagę na interesujące rozwiązania, które mogą być użyteczne. Nie są to produkty lub usługi przeznaczone do masowych zastosowań i dla każdego. Jeśli jednak znajdują się w sferze profesjonalnych zainteresowań specjalisty lub menedżera IT to zdaniem Networld zasługują na uwagę.

Bezpieczeństwo

Palo Alto Networks PA-3050

Innowacyjne podejście do bezpieczeństwa sieci

Zapora sieciowa PA-3050 jest przeznaczona do zabezpieczania bram internetowych o dużej wydajności w oddziałach korporacji lub firmach średniej wielkości. Urządzenie ma przepustowości 4 Gb/s (firewall z funkcją identyfikacji aplikacji App-ID), 2 Gb/s (przepływność systemu zapobiegającego zagrożeniom) i 500 Mb/s (IPsec VPN). Umożliwia jednoczesną obsługę do 500 000 sesji oraz 2000 tuneli VPN IPsec lub SSL. PA-3050 pozwala na identyfikację aplikacji niezależnie od wykorzystywanego portu i szyfrowania SSL lub IPsec, a także kontrolę aplikacji, użytkowników (usługi katalogowe oparte na LDAP) i filtrowanie treści oparte na zdefiniowanych przez użytkownika zasadach polityki bezpieczeństwa. Urządzenie zabezpiecza przed atakami DDoS, wykorzystuje opartą na sygnaturach technologię WildFire do ochrony przed znanymi zagrożeniami oraz mechanizmy identyfikowania nieznanych zagrożeń APT (Advanced Persistent Threats) na podstawie 100 rodzajów złośliwych zachowań.

FortiGate-3600C

Zaawansowane funkcje ochrony sieci

FortiGate-3600C jest zaporą przeznaczoną dla dużych przedsiębiorstw oraz dostawców usług. Urządzenie ma funkcje firewalla, VPN, systemu wykrywania włamań i kontroli aplikacji. Pozwala definiować polityki bezpieczeństwa sieci zarówno z poziomu użytkownika, jak i dla każdego urządzenia łączącego się z siecią.

FortiGate-3600C ma 12 portów 10 GbE oraz 16 światłowodowych i 2 miedziane porty GbE i zapewnia przepustowość 60 Gb/s (pracując jako zapora), 17 Gb/s (dla transmisji IPSec VPN) oraz 14 Gb/s (IPS). Umożliwia jednoczesną obsługę do 28 mln sesji TCP oraz 30 000 użytkowników IPsec VPN.

Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu FortiOS 5.0 stosując różne metody uwierzytelniania, w tym na podstawie jednokrotnego logowania (Single Sign On). Komputery osobiste oraz urządzenia mobilne mogą być identyfikowane w oparciu o zainstalowaną aplikację - agenta lub bez jego udziału.

GreenIT

Thomas Krenn Low Energy Server

Wyjątkowo energooszczędny mikroserwer

Mikroserwery LES opracowane przez niemiecką firmę Thomas Krenn to wyjątkowo energooszczędne urządzenia, które podczas normalnej pracy pobierają zaledwie 6-9 W mocy. Ich główne zastosowania, to serwer do monitoringu sieci lub obsługi poczty elektronicznej. Choć nie są to komputery uniwersalne do masowych zastosowań, ale na pewno warto na nie zwrócić uwagę.

LES są wyposażone w jednordzeniowy procesor Intel Atom Z500 1,6 GHz, pasywny system chłodzenia, 2,5-calowy dysk SATA (250 GB) lub SSD (maks. 600 GB), jedno gniazdo PCIe dla kart rozszerzeń oraz interfejs sieciowy Gigabit Ethernet RJ45. Mają kompaktowe obudowy wolnostojące o wymiarach: 45 x 120 x 160 mm i wykorzystują pasywny system chłodzenia bez wentylatorów. Można nim zdalnie zarządzać wykorzystując narzędzia programowe.


TOP 200