Producent systemów GIS dołącza go Grupy Asseco

Asseco Slovakia podpisała umowę nabycia 55,43% akcji czeskiej spółki BERIT z siedzibą w Brnie. Koszty transakcji szacowane są na 10,8-19,9 mln zł. BERIT jest kolejną czeską spółką, w której Asseco Slovakia nabyła znaczące udziały. W maju br. spółka nabyła 55% udziałów w LCS International, producencie systemów ERP.

"Obie transakcje pozwoliły nam znacznie wzbogacić portfolio produktów i usług. Po tym, jak transakcje nabycia obu firm zostaną zatwierdzone przez słowacki i czeski Urząd Antymonopolowy zamierzamy przekazać kontrolę nad spółkami Asseco Czech Republic. Asseco Czech Republic, wraz z LCS i BERIT, zostanie wprowadzona na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie do końca 2007 r." - komentuje Jozef Klein, prezes Asseco Slovakia.

Całkowite koszty nabycia udziałów w BERIT są uzależnione od skonsolidowanego zysku netto osiągniętego przez tę spółkę w latach 2007 i 2008. Firma ta od początku działalności koncentruje się na rozwiązaniach związanych z Systemami Informacji Geograficznej (GIS) oraz rozwiązaniami do zarządzania eksploatacją sieci dystrybucyjnych - systemy LIDS, TOMS i AMES. W skład Grupy BERIT wchodzą spółki zależne zlokalizowane na terenie Niemiec i Szwajcarii oraz biura na terenie Czech. Firma ma klientów na terenie Niemiec, Czech, Szwajcarii, Austrii, Słowacji, Lichtenszteinu i Węgier.

Za pośrednictwem Asseco Poland firma zdobyła kontrakty m.in. w Rzeszowskim Zakładzie Energetycznym (zakończone w 2005 r.). Można się więc spodziewać, że rozwiązania GIS BERIT będą silniej teraz promowane na polskim rynku. Największą konkurencją dla nowej czeskiej spółki w Grupie Asseco jest Grupa Sygnity, która swego czasu przejęła trzy polskie spółki zajmujące się rozwiązaniami typu GIS: Geomar, KPG i Hanslik Laboratorium Oprogramowania. Swojego czasu Spin, w imieniu Grupy Prokom, do której należy także Grupa Asseco, prowadził rozmowy dotyczące przejęcia warszawskiego Neokartu, spółki znanej z produktów rozwijanych na bazie oprogramowania GIS firmy ESRI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200