Producenci telefonów komórkowych pracują nad standaryzacją różnych technologii lokalizacji w sieciach komórkowych.

Ericsson, Motorola i Nokia utworzyły Location Interoperability Forum (LIF), które ma przyspieszyć tworzenie i wdrażanie usług pozycjonowania z wykorzystaniem sieci komórkowych. Korzystając z tego typu...

Ericsson, Motorola i Nokia utworzyły Location Interoperability Forum (LIF), które ma przyspieszyć tworzenie i wdrażanie usług pozycjonowania z wykorzystaniem sieci komórkowych. Korzystając z tego typu rozwiązań, użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do informacji i serwisów zależnych od ich miejsca pobytu.

Założyciele LIF chcą stworzyć jednolitą platformę współpracy różnych technologii lokalizacji osób i mienia, wykorzystywanych w sieciach bezprzewodowych. Przedstawiciele inicjatywy zwracają szczególną uwagę na aspekt rosnących wymagań co do tych usług, związanych z dostępem do informacji i bezprzewodowym handlem elektronicznym.

Forum ma opracować, stworzyć i promować jednolite rozwiązania usług pozycjonowania. Ma to pozwolić użytkownikom na dostęp do usług i aplikacji oferowanych na danym obszarze, bez względu na to, z jakiego modelu telefonu i sieci korzystają. W praktyce będzie to oznaczać np. dostęp do menu w najbliższych restauracjach, repertuaru kin czy innych lokalnych informacji.

"Standaryzacja rozwiązań w sieciach bezprzewodowych, umożliwiająca współpracę różnych usług, jest niezbędna, aby w przyszłości możliwe było wprowadzenie zaawansowanych serwisów, dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników na całym świecie" - powiedziała Janiece Webb, wiceprezes Motorola Personal Networks Group.

Pierwsze aplikacje bazujące na zaleceniach forum mają pojawić się w przyszłym roku.

***

Monitel i Polkomtel tworzą system pozycjonowania bazujący wyłącznie na rozwiązaniach GSM

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200