Procesory z zegarem 500 MHz

Texas Instruments anonsuje nową technologię wytwarzania układów scalonych.

Texas Instruments anonsuje nową technologię wytwarzania układów scalonych.

Texas Instruments Inc. ogłosił informację o opracowaniu TImeline Technology - nowej technologii wytwarzania układów półprzewodnikowych, które będą mogły pracować przy częstotliwości zegara co najmniej 500 MHz.

TImeline Technology wykorzystuje proces umożliwiający umieszczenie 125 mln tranzystorów w pojedynczym układzie przy rozmiarach odpowiadających wielkości 0,18 mikrometra.

Dotychczasowe, najbardziej zaawansowane procesy wytwarzania stosowały typowo technologię 0,25 mikrometra i pozwalały na produkcję procesorów z zegarem o częstotliwości maksymalnie do 400 MHz.

Układy wytwarzane w nowej technologii mają wejść w fazę testów beta w najbliższym czasie, ale ich produkcja masowa rozpocznie się najprawdopodobniej dopiero w 1997 r. Taki plan wdrażania TImeline Technology ochładza nieco entuzjazm specjalistów. "Gdyby TI wprowadził tę technologię już dzisiaj, byłoby to ekscytujące. Ale wprowadzenie nowych układów na rynek dopiero w przyszłym roku oznacza, że firma zaprezentuje tylko to co powinna" - powiedział Nathan Brookwood, analityk z Dataquest Inc.

Tym niemniej przewidywany wzrost wydajności nowych układów, zwłaszcza w takich dziedzinach, jak przetwarzanie grafiki, jest obiecujący. Technologia ta umożliwi integrację procesorów graficznych, układów do renderingu oraz RAMDAC (konwerterów cyfrowo-analogowych) w pojedynczym, małym układzie scalonym, pracującym z dużą szybkością. Ponieważ Texas Instruments zawarł ostatnio umowę o współpracy z 3Dlabs Inc., być może jednymi z pierwszych kontrolerów grafiki wytwarzanych przy wykorzystaniu TImeline Technology będą układy 3Dlabs.

Nowa technologia będzie miała istotny wpływ na wzrost wydajności procesorów, ale - jak sądzą niektórzy analitycy - największe znaczenie ma zapowiedź jej wprowadzenia. "Ogłoszenie informacji o opracowaniu i wdrożeniu TImeline Technology wpływa na rozwój rynku jako całości, ponieważ zmusza również innych producentów do przejścia na wyższy poziom technologii" - uważa Peter Evans, dyrektor z Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Science Uniwersytetu w Miami.

Texas Instruments TImeline Technology - technologia 0,18 mikrometra umożliwia wytwarzanie procesorów o częstotliwości zegara 500 MHz oraz upakowanie 125 mln tranzystorów w pojedynczym układzie scalonym.


TOP 200