Procesory sieciowe z szyfrowaniem danych

Motorola przygotowuje się do wprowadzenia na rynek procesorów sieciowych, które szyfrują dane i uwierzytelniają użytkowników.

Motorola zaprojektowała dwie nowe linie procesorów sieciowych (MPC885 PowerQUICC I i MPC8272 PowerQUICC II), wyposażając je w układy szyfrujące dane i uwierzytelniające użytkowników. Urządzenia sieciowe, które dysponują takimi układami będą pracować wydajniej, ponieważ szyfrowaniem danych zajmie się wyspecjalizowany , a nie oprogramowanie, czy dodatkowy układ scalony. Testy wykazały, że po uruchomieniu w urządzeniu sieciowym oprogramowania szyfrującego dane, przepustowość połączenia 100 Mb/s dramatycznie spada, nawet do poziomu kilkunastu Mb/s.

Powszechnie wiadomo, że zadania związane z bezpieczeństwem są zawsze realizowane szybciej przez warstwę sprzętową produktu, niż przez oprogramowanie, które jest obsługiwane przez podstawowy procesor zainstalowany w urządzeniu. Przewiduje się, że nowe procesory znajdą zastosowanie w urządzeniach sieciowych przeznaczonych dla użytkowników domowych oraz dla małych i średnich firm.

Nowe procesory będą instalowane w wielu urządzeniach sieciowych, w tym w ruterach VPN, w bramach rezydentnych (urządzenia dostępowe instalowane po stronie użytkowników) i w punktach dostępu obsługujących bezprzewodowe sieci LAN. Motorola produkuje już koprocesory realizując zadania związane z bezpieczeństwem, które wspomagają pracę głównego procesora sieciowego. Teraz zadania takie będę realizowane przez sam procesor sieciowy, co usprawni funkcjonowanie całego systemu i spowoduje, że urządzenia sieciowe będą tańsze.

Specjaliści przewidują, że procesory sieciowe dysponujące takimi układami znajdą zastosowanie przede wszystkim w końcowych urządzeniach eksploatowanych przez użytkowników, ponieważ to właśnie w takich miejscach szyfrowanie danych odgrywa pierwszorzędną rolę.

Wiadomo już, że Motorola wprowadziła do nowych procesorów sieciowych swój koprocesor, noszący nazwę kodową S1, który uwierzytelnia użytkowników i szyfruje dane opierając się na takich rozwiązaniach jak protokół IPSec (Internet Protocol Security), SSL (Secure Sockets Layer) oraz innych protokołach. Nowe procesory sieciowe wyposażono w układy obsługujące różne technologie komunikacyjne, w tym takie jak Ethernet, ATM (Asynchronous Transfer Mode) i USB (Universal Serial Bus).

Procesory linii MPC885 PowerQUICC I mają kosztować od 9 do 19 USD, zależnie od szybkości układu. Procesory linii MPC8272 PowerQUICC II będą droższe (od 19 do 32 USD). Warto zauważyć, że nowe procesory kosztują mniej niż produkowane do tej pory przez Motorolę procesory sieciowe, które nie dysponują układami szyfrującymi dane, a sam oddzielny koprocesor bezpieczeństwa, który realizuje funkcje zagnieżdżone w nowych procesorach linii MPC8272, kosztuje 15 USD.

Biorąc pod uwagę fakt, że 15 do 20 procent ceny przeciętnego rutera klasy podstawowej stanowią zainstalowane w nim układy scalone, nowe procesory sieciowe mogą znacznie obniżyć koszty produkcji tego rodzaju urządzeń sieciowych. Cena końcowa urządzeń będzie też mniejsza. Motorola poinformowała, że trwają już prace nad wprowadzeniem układów szyfrujących dane do procesorów sieciowych najwyższej klasy linii PowerQUICC III.

Motorola zapowiada, że pierwsze próbne sztuki nowych procesorów będą dostępne jeszcze w czwartym kwartale 2003 roku, a produkcja na skalę przemysłową ruszy w drugim kwartale 2004.