Procesory na godziny

Sun Microsystems będzie oferować moc obliczeniową poprzez internetową giełdę.

Sun Microsystems będzie oferować moc obliczeniową poprzez internetową giełdę.

Moc obliczeniowa niczym nie różni się od energii elektrycznej - tak twierdzą przedstawiciele Sun Microsystems. Firma rozpoczyna sprzedaż mocy obliczeniowej w ramach nowej inicjatywy nazywanej Sun Grid. Firmy nie będą musiały kupować komputerów ani pamięci masowych. Zapłacą wyłącznie za faktyczny czas ich użytkowania i zajmowaną przestrzeń dyskową. W ciągu kilku miesięcy podobne usługi zostaną zaoferowane użytkownikom komputerów biurkowych i programistom.

Równocześnie firma we współpracy z amerykańskim Archipelago Holdings utworzy internetową giełdę, na której będzie można handlować niewykorzystanymi godzinami pracy procesorów. Korporacje poszukujące mocy obliczeniowej oraz firmy zainteresowane handlem takim "towarem" już za kilka miesięcy będą mogły kupować i sprzedawać go na aukcji. Przykładowo firma, która kupi 10 tys. godzin pracy procesorów od Sun, a następnie dojdzie do wniosku, że potrzebuje jedynie 8 tys., może zaoferować niewykorzystane godziny na giełdzie.

Megaherce jak megawaty

Sun prowadzi z kilkoma partnerami testy Sun Grid. Na infrastrukturę składa się ok. 10 tys. procesorów rozmieszczonych w czterech centrach danych: w Texasie, Virginii i New Jersey, zaś w Europie - w Szkocji. Jako pierwsi z Sun Grid skorzystają instytucje finansowe oraz firmy zajmujące się poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu, a także producenci leków.

Podstawowa cena godziny pracy procesora będzie wynosić 1 USD. Jednocześnie Sun zaoferuje przestrzeń dyskową, która została wyceniona na 1 USD za 1 GB danych. Klientom zainteresowanym zakupami większych ilości czasu przetwarzania i przestrzeni dyskowej prawdopodobnie zaoferowane zostaną niższe ceny.

Sieć znaków zapytania

Model, w którym użytkownicy kupują nie sprzęt, ale moc obliczeniową stosował kiedyś IBM, ale raczej w stosunku do sprzętu działającego w siedzibie klienta. Sun upraszcza model, sprzedając nie liczbę transakcji, lecz czas i to za stałą cenę. Nowością są też aukcje. Model subskrypcyjny interesuje użytkowników, ponieważ pozwala im w znacznej mierze przewidzieć koszty związane z obliczeniami i już samo to jest dla nich opłacalne. Kolejna oszczędność ma wynikać z ograniczenia wydatków na zakup, wdrożenie i utrzymanie infrastruktury. Sun niewątpliwie aktywnie wspomaga swój sukces, oferując usługi w pierwszym rzędzie tym firmom, które w przeszłości miały już potrzeby w dziedzinie zakupu usług obliczeniowych, np. te trudniące się wydobyciem ropy naftowej.

Mimo wszystko, amerykańscy analitycy są na razie sceptyczni. Według ich wstępnych przewidywań Sun Microsystems będzie musiał sprzedawać bardzo duże ilości pracy procesorów i przestrzeni dyskowej, aby pokryć koszty działania całego systemu i zagwarantować mu rentowaność w długim okresie. Analitycy przekonują, że na razie trudno udzielić sensownej odpowiedzi, czy model się sprawdzi, a w zasadzie: czy Sunowi uda się do niego przekonać klientów. Jednym z kluczowych elementów sukcesu Suna będzie zaoferowanie klientom wysokiego poziomu bezpieczeństwa przetwarzania, poufności danych źródłowych oraz wyników obliczeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200