Procesory Xeon dla środowisk "edge computing"

Intel wprowadził do oferty nowa linię procesorów Xeon. Są to układy CPU zaprojektowane z myślą o serwerach typu "edge computing" czyli takich, które przetwarzają dane na obrzeżach systemów IT. Serwery takie muszą być bardziej odporne na warunki zewnętrzne, gdyż nie pracują w tak komfortowych warunkach jak serwery instalowane w rdzeniach centrów danych.

Są to procesory należące do linii Xeon D-2100, które mają zastąpić zaprezentowane przez Intel w zeszłym roku układy Xeon linii 1000-D. Procesory linii Xeon D-2100 mogą zawierać od czterech do osiemnastu rdzeni obliczeniowych bazujących na architekturze Skylake. Wspierają więc takie technologie i rozwiązania, jak VT-X/VT-d (wirtualizacja) i RAS.

Platforma (sześć procesorów taktowanych zegarem 2,3 do 2,8 GHz) może obsługiwać pamięć o pojemności do 512 GB, do 32 kanałów PCI Express 3.0 i do 20 kanałów Flexible High Speed I/O. Oferowany przez nie współczynnik TDP zawiera się w przedziale od 60 do 100 watów.

Zobacz również:

Środowiska "edge computing" charakteryzują się tym, że dane są przetwarzane jak najbliżej miejsc w których są generowane, a więc w bezpośredniej bliskości systemów pamięci masowych oraz na obrzeżach sieci komputerów.

Dlatego serwery typu "edge computing" muszą spełniać specyficzne wymagania, w tym zawierać takie procesory, jak prezentowane tu układy linii Xeon D-2100. Procesory takie powinny być jednocześnie energooszczędne, jednak przetwarzać dane na tyle szybko, aby nie spowalniać w znaczący sposób wydajności serwera.


TOP 200