Procesory Arm będą wspierać wirtualizację

Arm Holdings poinformował, że kolejna wersja procesora Cortex A (robocza nazwa Eagle) będzie wspierać mechanizmy wirtualizowania zasobów. Pozostaje więc tylko kwestią czasu, gdy na rynku pojawią się energooszczędne serwery oparte na takim procesorze.

Procesory Arm będą wspierać wirtualizację
Nowa architektura serwerowa firmy Arm ma obsługiwać zarówno pełną wirtualizację, jak i okrojoną wersję tej technologii, znaną jako parawirtualizacja. Arm podaje, iż kilka firm (w tym VMware) pracuje już nad oprogramowaniem typu hypervisor (nadzorca), które będzie obsługiwać jego nową architekturę serwerową.

Procesory Arm są znane z niskiego poboru mocy, dlatego są stosowane w wielu przenośnych urządzeniach elektronicznych, w tym w telefonach komórkowych i iPhonach. Dlatego wydaje się, że do telefonów komórkowych zawita wkrótce na dobre technologia wirtualizowania zasobów. Użytkownik będzie mógł wtedy instalować w pamięci telefonu kilka systemów operacyjnych.

Zobacz również:

  • Ten procesor Ampere ma 192 rdzenie
  • Nowe układy ARM znacznie przyspieszą pracę smartfonów

Nawet jeśli nowy procesor Cortex A (produkowany z zastosowaniem technologii 28 nanometrów) będzie stosowany w serwerach, to przedsięwzięciu takiemu trudno jest wróżyć większy sukces. Problem leży bowiem w tym, że znakomita większość programów serwerowych powstała, żeby pracować na komputerach opartych na procesorze x86 względnie RISC.

Czytaj również "Arm przedstawia kolejny model mikroprocesora Cortex".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200