Procesorowy poker

Rynek kart procesorowych jest w przededniu gwałtownego rozwoju - mówi Janusz Bober, prezes Optimus Comfort Rzeszów.

Rynek kart procesorowych jest w przededniu gwałtownego rozwoju - mówi Janusz Bober, prezes Optimus Comfort Rzeszów.

Założona przed jedenastoma laty przez pracowników naukowych tamtejszej politechniki, rzeszowska firma Comfort zajmowała się wieloma segmentami rynku teleinformatycznego - od dystrybucji sprzętu do szkoleń i instalowania sieci komputerowych. "Za kilka lat chcemy nazywać siebie integratorem aplikacji kart procesorowych. Przychód ze sprzedaży tych aplikacji z pewnością osiągnie ponad 50% obrotów ogółem" - mówi Janusz Bober, prezes Optimus Comfort Rzeszów, jednej z największych firm grupy kapitałowej Optimus.

Z ziemi francuskiej

Pomysł na związanie swej przyszłości z kartami procesorowymi zrodził się przed czteroma laty wraz z nawiązaniem współpracy z francuską firmą Gemplus, producentem specjalistycznych rozwiązań dla systemów tzw. kart inteligentnych. Optimus Comfort jest jedynym w Polsce partnerem VAR (Value Added Reseller) Gemplusa. Pracownicy Optimusa przeszli szkolenia we Francji. Gemplus dostarczył do Rzeszowa wymagane w procesie budowy aplikacji narzędzia. Nie było wtedy mowy o szybkim spopularyzowaniu technologii kart procesorowych na naszym rynku. Optimus nie oczekiwał wówczas szybkiego uzyskania wymiernych korzyści, także ze względu na wymagające czasu pozyskanie wiedzy na temat nowej w Polsce technologii. Nawet teraz w kraju nie działa więcej niż kilka instalacji systemów wykorzystujących karty procesorowe.

Znacznie lepiej jednak przedstawia się najbliższa przyszłość. "Od ubiegłego roku mamy dwie gotowe aplikacje. Jedna - OPTIcard - to elektroniczna karta stałego klienta, druga - OPTIcash - jest elektroniczną portmonetką" - mówi Janusz Bober. Firma promuje pierwszy z tych produktów, prezentując program sieciom handlowym w całej Polsce. Na temat drugiej aplikacji odbywają się zaawansowane rozmowy z jednym z rodzimych banków. Janusz Bober wstrzymuje się jednak z prognozami przyszłej wielkości rynku kart inteligentnych w Polsce. "Wiele zależy od ewentualnych dużych programów rządowych, na przykład produkcji dowodów osobistych lub rejestracyjnych właśnie w formie karty procesorowej" - stwierdza. Rozwój działu aplikacji dla kart będzie - nawet jeżeli pomysły takie nie doczekają się realizacji - wymagał zwiększenia zatrudnienia.

Karty inteligentne wyposażone w oprogramowanie napisane w Rzeszowie mają trafiać do polskich klientów za pośrednictwem innych spółek należących do grupy kapitałowej Optimusa. W przeciwieństwie do innych produktów i usług, które Optimus Comfort sprzedaje za pomocą sieci dilerów w Polsce południowej i wschodniej.

Efektywna różnorodność

Optimus Comfort Rzeszów nie zamierza pozbywać się innych działów, często przynoszących spore zyski. Firma prowadzi jedno z kilkunastu polskich autoryzowanych centrów szkoleniowych Microsoftu (Microsoft Certified Education Center), zamierza rozwijać sprzedaż instalacji sieciowych pod klucz, a także utrzymać bazę klientów jednego z pierwszych produktów Comfortu - aplikacji obsługującej działalność firm handlowych. "Na bieżąco oceniamy ekonomiczną efektywność wszystkich działów. Jeżeli któryś z nich przynosi zyski, nie widzę powodu, by rezygnować z jego działalności" - ocenia Janusz Bober.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200