Procesorowy gigant zwolni 5000 pracowników

Intel oświadczył, że przychody firmy w pierwszym kwartale bieżącego roku osiągną wysokość 8,7 mld USD, co stanowi 25-proc. spadek w stosunku do poprzedniego kwartału. Firma wdroży plan redukcji kosztów zakładający znaczne ograniczenie zatrudnienia.

Spowolnienie rozwoju gospodarczego w USA będzie miało niekorzystny wpływ również na firmę Intel. Procesorowy gigant, podobnie jak wiele innych firmy z branży, oświadczył ostatnio, że obroty przedsiębiorstwa w pierwszym kwartale bieżącego roku będą niższe od oczekiwanych. Według najnowszych szacunków, przychód firmy zamknie się kwotą 8,7 mld USD, co stanowi prawie 25-proc. spadek w porównaniu z ostatnim kwartałem roku 2000. Intel już wcześniej ostrzegał o perspektywie osiągnięcia słabszych wyników, zakładając jednak, że obroty będą niższe o 15%.

Następstwem niekorzystnych wyników finansowych będzie zwolnienie 5 tys. z ponad 90 tys. pracowników. Proces redukcji zatrudnionych ma potrwać ok. 9 miesięcy. Ponadto o 15% zostaną ograniczone koszty administracyjne, wydatki na badania i rozwój produktów oraz działalność marketingową.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Microsoft Office 365 - lista wersji, najważniejsze zmiany dla biznesu

Przedstawiciele Intela oświadczyli, iż mniejsze przychody firmy są spowodowane nie tylko słabnącym popytem na rynku konsumenckim, lecz także załamaniem się rynku korporacyjnego. W ostatnim okresie firma odnotowała znacznie mniejszą sprzedaż w zakresie platform serwerowych i urządzeń telekomunikacyjnych.

Szczegółowe wyniki finansowe przedsiębiorstwa za pierwszy kwartał bieżącego roku zostaną przedstawione 17 kwietnia. Oświadczenie Intela już obecnie spowodowało spadek cen akcji firmy o ponad 6%.

***

Intel wprowadza program redukcji kosztów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200