Procesor sieciowy transmitujący dane z szybkością 400 Gb/s

Alcatel-Lucent opracował wydajny procesor sieciowy trzeciej generacji oznaczony symbolem FP3 (FlexPath 3). Producent informuje, że układ pracuje cztery razy szybciej niż najwydajniejsze dostępne obecnie produkty tego typu, transmitując dane z szybkością do 400 Gb/s.

Procesor (zawierający 288 programowalnych rdzeni obliczeniowych opartych na architekturze RISC i produkowany przy użyciu technologii 40 nm) wspiera mechanizm wielostopniowego zarządzania energią, z krokiem co 10 Gb/s, pozwalający zmniejszyć łączny pobór mocy w przeliczeniu na jeden bit nawet o 50%. O tym, jak szybko pracuje procesor, mogą świadczyć następujące przykłady: może on obsługiwać 70 tys. równoczesnych strumieni wideo HD (wysokiej rozdzielczości) albo 8,4 mln równoczesnych indywidualnych sesji przetwarzania w chmurze.

Układ będzie trzonem oferty Alcatela-Lucenta dotyczącej wysokowydajnego routingu usług IP, obejmującej sieci metropolitalne, brzegowe i rdzeniowe oparte na firmowej architekturze HLN (High Leverage Network). Alcatel-Lucent zapowiada, że procesor pojawi się w jego produktach sieciowych (np. w routerach 7750 SR) w połowie 2012 r. Będą to na początku karty liniowe zawierające procesor FT3, wyposażone w dwa porty. Później pojawią się karty wyposażone w cztery porty. Wszystkie karty będą zgodne z wprowadzonymi przez Alcatel-Lucent w 2004 r. routerami linii SR (Services Router).

Zobacz również:

  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?
  • Zarządzanie rozproszonymi sieciami WAN będzie łatwiejsze
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200