Procesor Xeon Phi odchodzi do lamusa

Korporacja doszła do wniosku, że dalsze rozwijanie i produkowanie układów Xeon Phi nie ma sensu, ponieważ wszystkie wspierane nie funkcjonalności są obecnie obsługiwane przez najnowsze procesory Xeon.

Dlatego wszyscy użytkownicy, którzy przymierzali się do zakupu koprocesora Xeon Phi, powinni raczej z tego zrezygnować. Intel wycofuje bowiem ten układ z oferty i zapowiada, że nie będzie on dalej rozwijany.

Korporacja wyznaczyła ostatni dzień, w którym będzie jeszcze można zamawiać procesor Xeon Phi - to 31 sierpień tego roku. Ostateczną datę dostarczenia procesora Xeon Phi zamówionego do końca tego miesiąca ustalono na 19-go lipca 2019 roku.

Zobacz również:

Intel radzi użytkownikom zainteresowanym koprocesorem Xeon Phi, aby zamiast niego kupowali układy Xeon najnowszej generacji. Są one oparte na nowej architekturze Skylake, która w porównaniu z architekturami poprzednich generacji, takimi jak Haswell czy Broadwell, oferuje dużo większe możliwości.

Wiele innowacji wprowadzanych swego czasu do procesora Xeon Phi (takich jak np. rozszerzenia AVX512 czy funkcje pełniące rolę akceleratorów) zostało w ostatnim czasie skutecznie zaimplementowanych w najnowszych układach Xeon.

W opinii analityków procesor Xeon Phi nie spełnił pokładanych w nim nadziei i Intel poniósł tu raczej porażkę. Dość powiedzieć, że na opublikowane w czerwcu tego roku liście Top500 (wymieniając najszybsze na świecie superkomputery) znalazło się tylko siedem systemów obliczeniowych, które zawierały procesor Xeon Phi. Dla porównania, konkurujące z układem Xeon Phi procesory graficzne Nvidia można znaleźć w 80 superkomputerach.


TOP 200