Procesor Power6 z zegarem 5.0 GHz

IBM planuje zwiększyć szybkość zegara taktującego procesor Power6 do 5 GHz. Firma zapowiada, że pierwsze serwery oparte na układzie Power6 pojawią się na rynku w połowie 2007 r.

Procesor będzie produkowany przy wykorzystaniu technologii 65 nm, będzie mógł przesyłać dane z szybkością do 75 GB/s i będzie zasilany napięciem 0,8 woltów. Firma zapewnia, że pomimo tak dużej częstotliwości, procesor nie będzie się przegrzewać.

IBM będzie stosować układ Power6 w serwerach zawierających od 2 do 64 procesorów. Podwajając szybkość zegara (w porównaniu z procesorami linii Power5), IBM obrał odmienną strategię niż inni producenci procesorów, którzy projektują procesory taktowane wolniejszymi zegarami, starając się w ten sposób zmniejszyć pobór energii.

Zobacz również:

IBM ma nadzieję, że procesor Power6 stawi czoła takim produktom jak Montecito (dwurdzeniowy układ Itanium produkowany przez firmę Intel) czy UltraSparc T1 (ośmiordzeniowy układ produkowany przez firmę Sun).

IBM zmodyfikował swoje uniksowe serwery klasy średniej na początku br., instalując w nich szybsze procesory Power5+ (zwiększając szybkość zegara z 1,9 GHz do 2 GHz) Firma zapowiada, ze układ Power6 będzie produkowany w kilku wersjach (z zegarem pracującym z różnymi częstotliwościami - od 4 do 5 GHz).