Proces modelowy

Konsultanci poznańskiej firmy Doradztwo Gospodarcze DGA SA wykorzystują w restrukturyzacji przedsiębiorstw narzędzia do modelowania procesów gospodarczych.

Konsultanci poznańskiej firmy Doradztwo Gospodarcze DGA SA wykorzystują w restrukturyzacji przedsiębiorstw narzędzia do modelowania procesów gospodarczych.

Zespół konsultantów DGA pracuje razem od 1990 r., ale firma przybrała dzisiejszą postać niecałe 3 lata temu. Z założenia DGA miała być firmą doradczą o dość szerokim spektrum usług, ale warunki panujące na rynku wymusiły poszukiwania nisz rynkowych. Obecnie postawę działalności firmy stanowią usługi na rzecz sektora energetycznego i jednostek służby zdrowia. "Niedługo sektory te będą działały na warunkach komercyjnych, szczególnie ważne jest więc odpowiednie przekształcenie metod ich działalności" - mówi Andrzej Głowacki, prezes firmy Doradztwo Gospodarcze DGA.

Przygotowanie organizacji

W roku 1997 DGA SA powołała dwa podmioty zależne - DGA Systemy Informacyjne (DGA SI) i DGA Instytut Promocji Jakości. "Firmy te nie rozwijały się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Teraz przejmujemy je całkowicie i włączamy w struktury organizacyjne DGA. Ułatwi to przepływ kadr i wiedzy" - twierdzi Andrzej Głowacki.

DGA od początku była partnerem firmy SAP. Jednak późniejsze analizy ekonomiczne wykazały, że inwestycje w szkolenia, infrastrukturę informatyczną i wiedzę niezbędną do rzeczywistego wdrażania systemu SAP R/3 u klientów przekraczają możliwości pozyskania kapitału przez firmę. DGA zdecydowała się więc na modyfikację swojego profilu pod kątem przygotowywania organizacji i struktury przedsiębiorstwa do wdrożenia zintegrowanego systemu informatycznego, w szczególności SAP R/3.

W roku 1998 DGA SI rozpoczęła współpracę z firmą IDS w zakresie pakietu narzędzi informatycznych ARIS, wykorzystywanych przy planowaniu i realizacji procesu przekształceń w firmie. ARIS jest dzisiaj w ofercie SAP standardowym narzędziem przygotowania procesu wdrożenia R/3. Umożliwia modelowanie procesów gospodarczych, ich modyfikację, przeprowadzanie symulacji i analiz porównawczych, testowanie kolejnych wariantów tworzonych procedur. Analiza procesów pozwala oszacować ich czasochłonność i ponoszone koszty.

Widoczne procesy

Wiedza na ten temat jest wykorzystywana przy analizowaniu np. możliwości skrócenia czasu realizacji zamówienia. Za jedną z podstawowych zalet ARIS-a konsultanci DGA uznają możliwość wizualizacji procesów, uczynienia ich bardziej czytelnymi dla klienta. "Wkrótce każdy projekt doradczy będzie wymagał zaangażowania narzędzi informatycznych. Staramy się rozszerzyć znajomość ARIS-a na wszystkich konsultantów w naszej firmie. Traktujemy go jednak jako narzędzie podporządkowane działalności doradczej firmy" - mówi Andrzej Głowacki.

Początek rynku

Pierwszym projektem zrealizowanym za pomocą ARIS-a było opisanie dla Prokomu procesów biznesowych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. DGA ma na swoim koncie również projekty w Banku Pekao SA, Polkomtelu i Philipsie. "Początkowo ukrywaliśmy przed naszymi klientami fakt, że będziemy korzystać z ARIS-a, bo wykorzystywanie takich narzędzi informatycznych wywoływało nieufność" - śmieje się Andrzej Głowacki. "Ta sytuacja zmienia się. Sądzimy, że pod koniec roku liczba klientów osiągnie 'masę krytyczną' i zainteresowanie wykorzystaniem ARIS-a w procesie przekształcania firmy znacznie się zwiększy" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200