Proces Microsoftu: prokuratorzy żądają ujawnienia kodu Windows

Przedstawiciele dziewięciu stanów, które nie zaakceptowały warunków ugody koncernu z Departamentem Sprawiedliwości USA, żądają od Microsoftu ujawnienia kodu źródłowego systemu Windows i wprowadzenia na rynek jego okrojonej wersji.

Przedstawiciele dziewięciu z osiemnastu stanów, które w procesie o stosowanie przez Microsoft praktyk monopolistycznych, nie zaakceptowały warunków ugody koncernu z Departamentem Sprawiedliwości USA, domagają się ujawnienia kodu źródłowego systemu operacyjnego Windows. Prokuratorzy z Kalifornii, Massachusetts, Connecticut, Iowa, Florydy, Kansas, Minnesoty, Zachodniej Virginii oraz Utah zwrócili się do sądu z wnioskiem o wydanie nakazu ujawnienia przez Microsoft kodu źródłowego kluczowego produktu firmy, jakim jest Windows. Wgląd do kodu ma pomóc niezależnym ekspertom ocenić czy możliwe jest odseparowanie systemu od innych zintegrowanych aplikacji, takich jak np. Internet Explorer. Jednocześnie prokuratorzy nalegają, aby Microsoft wprowadził na rynek uproszczoną wersję systemu Windows, bez dodatkowego oprogramowania, jak przeglądarka internetowa czy odtwarzacz multimedialny.

Przedstawiciele Microsoftu stwierdzili, że w trakcie procesu antymonopolowego starają się udowodnić, że usunięcie dodatkowych aplikacji, stanowiących integralną część systemu Windows, mogłoby uszkodzić strukturę systemu i spowodować, że jego niestabilne funkcjonowanie. Prawnicy Microsoftu wyrażają obawy, iż prokuratorzy generalni tych dziewięciu stanów w pewnym zakresie „współpracują” z konkurencyjnymi dla niego producentami. Ujawniony kod źródłowy mógłby dostać się więc w ręce konkurentów Microsoftu.

Zobacz również:

Wynik obecnych rozmów przed sądem jest na tyle istotny, że jeśli prowadząca sprawę sędzina przychyli się do wniosku prokuratorów wpłynie to na kształt i funkcjonalność przyszłych produktów koncernu.


×