Proces Microsoftu: organizacja reprezentująca firmy z branży IT popiera Microsoft

45-stronicowy dokument złożony do sądu przez Association for Competitive Technology ma poprzeć racje producenta z Redmond.

Association for Competitive Technology (ACT), organizacja typu non profit, której Microsoft jest członkiem, złożyła do sądu akta popierające stanowisko producenta Windows. ACT twierdzi, że występuje w imieniu 9 tys. firm z branży IT, w tym także Intela i Symanteca.

45-stronicowy dokument ACT jest odpowiedzą na prośbę sędziego Thomasa Penfielda Jacksona, który poprosił wszystkie strony o przedstawienie dodatkowych, przygotowanych przez niezależne osoby lub organizacje, dokumentów popierających ich racje, na zasadzie tzw. amicus curiae. Analogiczne akta popierające stanowisko amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości i 19 stanów, które oskarżają Microsoft o nadużywanie pozycji monopolisty, wpłyną do sądu dzisiaj. Dokument taki przedstawi również sędzia Jackson, dla którego został on przygotowany przez Lawrence Lessiga, profesora prawa z Harvardu.

W ubiegłym tygodniu strona rządowa złożyła oficjalną odpowiedź na oświadczenie Microsoftu, w którym firma stwierdziła, że rządowi nie udało się wykazać, iż złamała prawo. Kolejna odpowiedź Microsoftu jest spodziewana w tym tygodniu.

Pewnym zaskoczeniem jest to, że ACT zgodziła się z oświadczeniem sędziego, iż Microsoft jest monopolistą. Dodała ona jednak, że producent oprogramowania "utrzymywał pozycję monopolisty zdobytą w legalny sposób" i jego postępowanie nie naruszyło amerykańskich praw antymonopolowych. Organizacja podaje też pod wątpliwość zarzut Departamentu Sprawiedliwości, dotyczący chęci wypchnięcia Netscape (przejętego przez America Online) z rynku przez Microsoft. Jej zdaniem, przeglądarka Netscape Navigator, należąca obecnie do AOL, największego operatora internetowego, nadal może uzyskać dominującą pozycję na rynku przeglądarek.

***

Proces Microsoftu: rząd podważa argumenty firmy

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200