Proces Microsoftu: kod źródłowy Windows będzie udostępniony konkurentom firmy?

Bill Gates zgodziłby się na udostępnienie kodu źródłowego swojego systemu, gdyby był to jeden z wymogów potencjalnej ugody.

Aby uzyskać ugodę w toczącym się przeciwko Microsoftowi procesie antymonopolowym, firma zdecydowałaby się na udostępnienie kodu źródłowego Windows swoim konkurentom - stwierdził Bill Gates. Informację tę podał serwis CNET News.com.

Producent z Redmond wyraźnie broni się przed prawdopodobnym wyrokiem skazującym go na podział. Na początku tygodnia firma wysłała list elektroniczny do członków Kongresu, w którym stwierdziła, że "wierzy, iż uzyskanie ugody na zdroworozsądkowych zasadach powinno być możliwe do osiągnięcia".

News.com, przytacza słowa B. Gatesa, który w wywiadzie miał stwierdzić, że Microsoft "zrobi absolutnie wszystko, aby osiągnąć ugodę". Szef Microsoftu zgodziłby się na udostępnienie kodu źródłowego Windows, jeśli byłoby to jednym z warunków ugody. Dałoby to możliwość tworzenia konkurentom firmy ich własnych wersji tego systemu.

Przedstawiciele strony rządowej powiedzieli, że oferta Gatesa może stanowić podstawę do dalszych negocjacji. Ich zdaniem, rzeczywiście takie rozstrzygnięcie sprawy pozwoliłoby na redukcję dominacji firmy na rynku bez konieczności jej podziału. "Jeśli Gates mówił poważnie, mogłoby to stanowić znaczące wydarzenie, które zasługiwałoby na rozważenie przez pozostałe strony" - stwierdził prawnik reprezentujący w antymonopolowej sprawie interesy 19 amerykańskich stanów.

Choć do tej pory stronom nie udało się uzyskać porozumienia co do ugodowego zakończenia procesu, wciąż istnieje taka szansa. Mają one spotkać się przed sądem 22 lutego br. i przedstawić ostateczne argumenty. Następnie - jeśli stronom nie uda się porozumieć w kwestii ugody - sędzia Thomas Penfield Jackson wyda w ciągu kilku miesięcy ostateczny werdykt.

***

Proces Microsoftu: podział oznacza 'wyrok śmierci'

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200