Problemy z wirtualnymi desktopami

Specjaliści ostrzegają, że systemy informatyczne oparte na wirtualnych komputerach desktop (znane pod nazwą Virtual Desktop Infrastructure; VDI) mogą często stwarzać kłopoty wynikające z faktu, że obsługujące je połączenia WAN mają zbyt małą przepustowością. Rozwiązaniem może być wtedy stosowanie specjalnych akceleratorów.

W środowiskach VDI każdy użytkownik ma do dyspozycji swój własny wirtualny pecet, skonfigurowany na serwerze pracującym w centrum danych. Chociaż systemy VDI korzystają z usług tych samych protokołów zdalnego dostępu (Remote Desktop Procedure; RDP i Independent Computing Architecture; ICA), jakie wykorzystują systemy oparte na technologii Terminal Services, to z racji specyficznego trybu pracy, zajmują od nich dużo większe pasma przenoszenia danych.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ systemy Terminal Services obsługują aplikacje realizujące określony i powtarzający się rodzaj zadań, podczas gdy systemy VDI muszą sprostać dużo szerszym wymaganiom, obsługując całą gamę różnych aplikacji uruchamianych na komputerach desktop.

I tak np. sesje RDP uruchamiane w środowiskach Terminal Services mogą się zadowolić przepustowością 20 kb/s. W przypadku systemu VDI wielkość ta może wzrosnąć do poziomu 150 kb/s (lub nawet przekroczyć 1 Mb/s). W przypadku przesyłania danych przez połączenie LAN nie jest to może problem, ale w tych środowiskach, w których system VDI korzysta z usług połączenia WAN - np. wtedy, gdy użytkownik pracujący w odległym biurze komunikuje się z korporacyjnym centrum danych - może to już stwarzać pewne kłopoty.

Szybkość pracy systemu VDI można wtedy zwiększyć stosując standardowe akceleratory TCP czy mechanizmy QoS, ale nie rozwiąże to nam problemu całkowicie, ponieważ protokoły RDP i ICA pracują w specyficzny sposób. Pomóc może wtedy specjalne oprogramowanie optymalizujące prace całego systemu VDI, znające dobrze tryb pracy protokołów RDP i ICA. Rozwiązania takie ma np. w swojej ofercie firma Expand Networks (akceleratory Compass WAN).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200