Problemy z telewizją przyszłości

Działania organów państwa nie zwalniają jednak z aktywności podmiotów działających na rynku i zainteresowanych z komercyjnego punktu widzenia jak najszybszym uruchomieniem w naszym kraju transmisji DVB-T. W inicjatywy z tego zakresu zaangażowana jest zarówno Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, jak i Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. "Wszystkim nam powinno zależeć na popieraniu rozwoju telewizji cyfrowej w naszym kraju. Jest to nasz wspólny, dobrze pojęty interes" - twierdzi Mariusz Walkowiak, wiceprezes firmy Advanced Digital Broadcast Polska, zajmującej się konstruowaniem dekoderów telewizji cyfrowej najnowszej generacji. Obecnie są one sprzedawane głównie we Włoszech, Hiszpanii, Finlandii, jak również Tajlandii, Australii i na Tajwanie.

Polska musi korzystać z doświadczeń innych państw europejskich, ale ostateczne, wiążące decyzje muszą być podejmowane z uwzględnieniem naszych uwarunkowań i możliwości.

Im wcześniej tym lepiej, gdyż odwrotu od telewizji cyfrowej już nie ma.

Wyspa w eterze

Berlin jest jedynym miastem europejskim, w którym wyłączono wszystkie analogowe nadajniki telewizyjne. Od roku można tam oglądać tylko programy nadawane w technologii cyfrowej. W wyniku tego zamiast 10 kanałów do wyboru jest 28 programów. Szybkie przejście na transmisję cyfrową było możliwe m.in. dzięki porozumieniu pomiędzy stacjami publicznymi i prywatnymi oraz Instytutem Mediów Berlina i Brandenburgii, który koordynował całe przedsięwzięcie. Została przygotowana akcja promująca naziemną telewizję cyfrową. Jej koszt wyniósł 1,2 mln euro. Nadawcy komercyjni otrzymali publiczne dotacje w wysokości 65 tys. euro rocznie na pokrycie kosztów przełączenia się na nadawanie cyfrowe.

Nie bez znaczenia był też fakt, że w Berlinie i regionie Brandenburgii jest 1,8 mln gospodarstw domowych posiadających telewizor, z czego tylko 160 tys. odbiera telewizję z anteny naziemnej, pozostałe przez telewizję kablową i satelitę. Nie było więc problemów z zakupem set-top-boxów. Zresztą ich cena spada, można je kupić już za 90 euro, co w Niemczech nie jest ceną wygórowaną.

Zakończenie nadawania analogowego w całych Niemczech planowane jest na 2010 r. Kierunki działań związanych z wprowadzaniem naziemnej telewizji cyfrowej zawarte są w opracowanej w 2000 r. "Inicjatywie dla radiodyfuzji cyfrowej". Zgodnie z zawartymi w tym dokumencie wyznacznikami, w chwili przejścia na nadawanie cyfrowe powinno mieć możliwość odbierania sygnału cyfrowego 95% gospodarstw na terenach zurbanizowanych i 70% na terenach wiejskich.

Przyjęto tzw. wyspową metodę przechodzenia na nadawanie cyfrowe. Polega ona na sukcesywnym uruchamianiu multipleksów największych miastach i terenach gęsto zaludnionych. Multipleksy w bardzo krótkim czasie powinny zastępować nadajniki analogowe po kolei w tych miejscach aż do objęcia cyfrowym zasięgiem całego kraju.

Najbardziej zaawansowana we wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej jest Wielka Brytania. Na terenie kraju działa 6 multipleksów obejmujących swym zasięgiem ok. 75% gospodarstw domowych. Oferują one 24 programy telewizyjne, 6 radiowych oraz usługi dodatkowe. Do tej pory sprzedano ok. 3 mln przystawek do odbioru telewizji cyfrowej.

Obecnie rozwój brytyjskiej DTT odbywa się według zasad określonych w rządowym "Digital Television Action Plan" opracowanym w 2002 r. Rząd będzie wspierał i promował nową technologię, lecz największa rola w jej wdrożeniu przypada podmiotom rynkowym. Nie udała się jednak podjęta przed kilku laty próba wprowadzenia płatnej telewizji cyfrowej.

Założenia rządowego dokumentu są co jakiś czas weryfikowane i uaktualniane. Według najnowszej wersji całkowite wyłączenie transmisji analogowej przewidziane jest za 6 lat.

Wielka Brytania przyjęła równoległy model zastępowania transmisji analogowej cyfrową. Polega on na utrzymywaniu długiego okresu simulcastu, czyli równoległym nadawaniu obu sygnałów, aż do osiągnięcia zadowalającego stopnia zasięgu sygnału cyfrowego.

Wśród liderów europejskiej telewizji cyfrowej znajdują się także kraje skandynawskie - Finlandia, Szwecja i Norwegia. W Finlandii na stałe uruchomiono emisję sygnału cyfrowego już 4 lata temu. Obecnie działają tam 4 multipleksy, z których trzy służą do nadawania programów telewizyjnych, a jeden do dystrybucji usług dodanych. Jako kanał zwrotny wykorzystywana jest telefonia komórkowa. Objęcie zasięgiem telewizji cyfrowej całego kraju przewidywane jest na koniec 2005 r.

Naziemna telewizja cyfrowa działa też już we Włoszech i w Hiszpanii.


TOP 200