Problemy gigabitowego Ethernetu

Urządzenia sieciowe zgodne z nowym standardem mogą nie pracować poprawnie w przypadku zastosowania światłowodów wielomodowych jako medium transmisyjnego.

Urządzenia sieciowe zgodne z nowym standardem mogą nie pracować poprawnie w przypadku zastosowania światłowodów wielomodowych jako medium transmisyjnego.

Producenci oferujący produkty zgodne z technologią Gigabit Ethernet nie mówią otwarcie o problemach, jakie mogą wystąpić podczas jej implementacji. Według firmy analitycznej Jeffries Research, użytkownicy tej technologii stosujący ją w wielomodowych sieciach Ethernet mogą natrafić na fizyczny problem transmisji danych na odległość większą niż 100 metrów. Problem ten można rozwiązać, stosując - jako medium transmisyjne - droższy światłowód jednomodowy do budowy sieci szkieletowych. Analitycy szacują, że może to nawet podwoić koszt inwestycji.

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie mocniejszych i dokładniejszych laserów w przypadku łączy wielomodowych.

Teoria...

Gigabit Ethernet powinien działać na odległości 260-550 metrów po światłowodzie wielomodowym, co według Howarda Fraziera, kierującego grupą 802.3, pracującą nad nowym standardem w komitecie normalizacyjnym IEEE, jest optymalną odległością dla budowania sieci szkieletowych. Standardowe łącza miedziane powinny transmitować dane na odległość 100 metrów i są przeznaczone do podłączania zwykłych użytkowników do centralnych przełączników.

...i praktyka

Problem jednak w tym, że pojedyncza ramka Gigabit Ethernet jest przesyłana przez światłowód różnymi ścieżkami w postaci dwóch impulsów świetlnych. Opóźnienia, które pojawiają się na drugim końcu światłowodu między odebraniem tych dwóch impulsów, są na tyle duże, że mogą uniemożliwić poprawną transmisję.

Producenci urządzeń Gigabit Ethernet nie mówią otwarcie o tym problemie, który - według Jeffries Research - może dotyczyć 20-40% aktualnych użytkowników technologii Gigabit Ethernet. Obawiają się, że jego publiczne ogłoszenie spowolni przyswajanie nowej technologii przez rynek. Potwierdzają jednak istnienie problemu. „Nie próbujemy ukrywać tego problemu. Pracujemy nad tym, by go jak najszybciej rozwiązać” – mówi Nathan Walker, kierujący działem produktów gigabitowych w Cisco Systems i pełniący jednocześnie rolę wiceprezesa w konsorcjum Gigabit Ethernet Alliance.

Niektórzy producenci zastrzegają się jednak, że taki problem z transmisją danych na odległości większe niż 100 metrów nie istnieje w ich urządzeniach. „Nasi klienci budują sieci szkieletowe o długości 350 metrów przy użyciu wielomodowego światłowodu i nie sygnalizowali nam jakichkolwiek problemów” – mówi Tony Lee z firmy Extreme Networks, uważanej za lidera technologii Gigabit Ethernet.

Jednak podobne problemy występują w przypadku technologii ATM przy próbach transmisji danych z prędkością większą niż 622 Mb/s po światłowodach wielomodowych.


TOP 200