Problematyczne zarządzanie

Microsoft odchodzi od samodzielnego tworzenia aplikacji do zarządzania sieciami Windows NT

Microsoft odchodzi od samodzielnego tworzenia aplikacji do zarządzania sieciami Windows NT.

Po zapowiedziach dotyczących licznych nowych funkcji, które będą wdrożone w systemie Windows NT 5.0, Microsoft musiał zmodyfikować swoją strategię, dotyczącą systemu zarządzania sieciami - SMS (Systems Management Server). Duża część funkcji oferowanych przez ten produkt trafi bowiem bezpośrednio do najnowszej wersji systemu korporacyjnego Microsoftu. Konieczne jest więc dodanie do SMS nowych możliwości niedostępnych w znajdującej się obecnie na rynku wersji tego pakietu.

"Nowa wersja SMS będzie koncentrować się na takich zagadnieniach, jak optymalizacja działania systemu informatycznego, analiza jego wydajności i wyszukiwanie "wąskich gardeł" oraz inwentaryzacja jego zasobów" - zapowiada Jim Allchin, wiceprezes Microsoftu, kierujący działem systemów operacyjnych. Zapewnia on jednocześnie, że funkcje te na pewno nie znajdą się w Windows NT 5.0, ponieważ skomplikowałyby pracę z systemem. SMS uzupełni funkcje realizowane przez system, zapewniając scentralizowane przechowywanie informacji pochodzących z przeprowadzanych analiz i automatycznych inwentaryzacji.

Mocny siłą partnerów

Pierwsze przejawy zmodyfikowanej strategii dotyczącej produktu SMS można było zaobserwować już w kwietniu br., kiedy to Microsoft ogłosił strategiczne porozumienia z firmami Hewlett-Packard, Computer Associates i Tivoli, dotyczące dostarczania ich narzędzi do zarządzania sieciami wraz z Windows NT 5.0. Strategia zawierania aliansów może świadczyć o tym, że Microsoft nie doceniał dotąd zadań, jakie związane są z opracowaniem profesjonalnego systemu zarządzania sieciami. Dopiero teraz firma zdała sobie sprawę z tego, jak wiele trudu wymaga samodzielne zarządzanie wszystkimi elementami sieci - nie tylko systemami operacyjnymi, ale także aplikacjami i urządzeniami sieciowymi.

Według Allchina, jednym z istotniejszych problemów SMS-a był jego wysoki poziom komplikacji. Używanie pakietu jest bardzo trudne i mimo że zawiera on wiele atrakcyjnych funkcji, użytkownicy często wstrzymują się przed jego wdrożeniem, bądź też nie potrafią przeprowadzić go poprawnie. Jednym z powodów tej komplikacji była konieczność stworzenia przez SMS odpowiedniej infrastruktury do zarządzania sieciami. Obecnie zdecydowana większość jej elementów znajdzie się bezpośrednio w systemie operacyjnym (NT 5.0), dzięki czemu aplikacja będzie znacznie prostsza w obsłudze, a jednocześnie będzie służyć do realizacji bardziej zaawansowanych niż obecnie zadań.

Strategia rozwijania SMS zakłada także ścisłą współpracę Microsoftu z partnerami zaopatrującymi nawet w elementarne usługi rozszerzające funkcjonalność pakietu, takie jak: automatyzacja dystrybucji oprogramowania w sieci do starszych wersji systemów Microsoftu i systemów innych producentów, inwentaryzacja zasobów systemowych oraz audyt oprogramowania, a także obsługa języka skryptowego.

Podstawowym komponentem systemu Windows NT 5.0, z którego będzie korzystać SMS, jest usługa systemowa o nazwie Installer. Zajmować się ona będzie śledzeniem zmian zachodzących w systemowej bazie Registry, a także zarządzać zależnościami między bibliotekami DLL. Innym istotnym elementem systemu zarządzania będzie technologia IntelliMirror, umożliwiająca m.in. buforowanie konfiguracji sieciowej (w tym profilu użytkownika z jego prawami) lokalnie na stacji roboczej, co umożliwi egzekwowanie restrykcji nałożonych na użytkownika nawet wtedy, gdy nie będzie on pracował w sieci (np. na komputerze przenośnym).

System inteligentny

Pierwszym pakietem szeroko wykorzystującym technologię Installer będzie Office 9, który ukaże się na rynku pod koniec br. Umożliwi on administratorom zdalne zarządzanie z poziomu serwera Windows NT każdą aplikacją, pracującą na stacjach roboczych. Aplikacje będą mogły automatycznie się aktualizować, pobierając uaktualnienia z centralnej bazy aplikacji znajdującej się na serwerze.

Premiera pełnej wersji pakietu Systems Management Server 2.0 zapowiadana jest na koniec br. Druga wersja beta aplikacji, zawierająca wszystkie funkcje pełnego pakietu, ma być udostępniona latem br.

Najważniejsze cechy Systems Management Server 2.0

  • Zintegrowana procedura instalacyjna do SMS 2.0 i SQL Server.

  • Moduł zarządzania do konsoli Microsoft Management Console.

  • Obsługa CIM (Common Information Model).

  • Możliwość zbierania informacji inwentaryzacyjnych z dowolnych urządzeń obsługujących protokół SNMP lub DMI.

  • Integracja narzędzia tworzącego automatycznie mapę topologii sieci.

  • Usprawniony monitor sieci, wykrywający "podejrzane" zdarzenia sieciowe i sugerujący administratorowi sposoby rozwiązania problemów.

  • Obsługa nowych sposobów dystrybucji pakietów instalacyjnych (nie tylko poprzez sieć komputerową), np. na CD-ROM.

  • Lepsza obsługa komputerów przenośnych (możliwość zbierania zaległych statystyk, gdy użytkownik ponownie włączy notebooka do sieci).

  • Integracja z usługami katalogowymi Novell NDS i serwerami NetWare, pracującymi w trybie Bindery.


  • TOP 200