Problematyczna aktualizacja

Microsoft udostępni narzędzia pozwalające aktualizować Windows NT 3.51 do wersji 5.0.

Microsoft udostępni narzędzia pozwalające aktualizować Windows NT 3.51 do wersji 5.0.

Microsoft poinformował, że umożliwi użytkownikom Windows NT 3.51 bezpośrednie uaktualnienie posiadanego systemu operacyjnego do Windows NT 5.0, z chwilą pojawienia się nowej wersji na rynku. Dotychczas utrzymywał, że użytkownicy NT 3.51 będą musieli najpierw zaktualizować posiadany system do wersji 4.0, a następnie będą mogli z niej przejść na NT 5.0.

Wiadomość ta nie zadowoliła użytkowników wersji 3.51 systemu, którzy pod koniec I kwartału ub.r. stanowili jeszcze 70% wszystkich użytkowników Windows NT. Choć większość z nich deklarowała chęć implementacji usług katalogowych Active Directory, które dostarczane będą z NT 5.0, to nie chcieli oni ponosić podwójnych kosztów aktualizacji oprogramowania (NT 4.0 i NT 5.0) w tak krótkim czasie (przed rokiem deklarowano, że Windows NT 5.0 pojawi się na rynku w I kwartale br.).

Jim Allchin, wiceprezes Microsoftu i szef działu systemów operacyjnych, nadal utrzymuje, że optymalną drogą migracji do Windows NT 5.0 jest wcześniejsze zaktualizowanie posiadanych serwerów do NT 4.0 i zainstalowanie na nich pakietu NT 4.0 Option Pack. Ten ostatni produkt dokonuje bowiem aktualizacji części kluczowych komponentów, wchodzących w skład systemu, przygotowując go jednocześnie do prostej aktualizacji do NT 5.0.

Równolegle firma dostarczy jednak zestaw narzędzi migracyjnych, które umożliwią zaktualizowanie NT 3.51 bezpośrednio do NT 5.0. Microsoft nie podał jednak szczegółów, dotyczących tych narzędzi oraz sposobu ich działania. J. Allchin przyznaje jednak otwarcie, że do ich opracowania zmusiły Microsoft ostre protesty ze strony użytkowników NT 3.51.

Niekorzystne opóźnienie

Microsoft wprowadził Windows NT Server 4.0 na rynek w IV kwartale 1996 r. Wkrótce firma zaprzestała sprzedaży nowych licencji Windows NT Server 3.51, a w grudniu ub.r. poinformowała, że nie będzie opracowywać już pakietów poprawek Service Pack dla tego systemu. Niemniej firma nadal świadczy pomoc techniczną dotyczącą tego produktu i umożliwia nabywanie dodatkowych licencji dla użytkowników posiadających jeszcze NT 3.51.

Zmniejszone wsparcie systemu jest odzwierciedleniem sytuacji rynkowej systemu Windows NT. Wielu użytkowników, głównie z powodu znacznego opóźnienia Windows NT 5.0, migruje na obecną wersję 4.0. Według szacunków Gartner Group, na koniec 1997 r. instalacje NT 3.51 miały już tylko 40% udział w rynku Windows NT (w porównaniu z 70% pod koniec I kwartału 1997 r.).

Opóźnienie Windows NT Server 5.0 paradoksalnie działa tu na korzyść Microsoftu. Im później bowiem ukaże się produkt, tym większa liczba użytkowników NT 3.51 ma szansę migrować najpierw na NT 4.0. A to oznacza w dłuższej perspektywie dwukrotny zarobek firmy Microsoft, wynikający ze sprzedaży licencji najpierw na Windows NT 4.0, następnie na kolejną wersję systemu.


TOP 200