Problem z głowy?

Międzynarodowy test mający zweryfikować zdolność banków do dokonywania rozliczeń międzybankowych po 1 stycznia 2000 roku wypadł pomyślnie.

Międzynarodowy test mający zweryfikować zdolność banków do dokonywania rozliczeń międzybankowych po 1 stycznia 2000 roku wypadł pomyślnie.

We współpracy z Narodowym Bankiem Polskim i Związkiem Banków Polskich, 12 i 13 czerwca odbyły się w Krajowej Izbie Rozliczeniowej (KIR) testy przetwarzania danych rozliczeniowych banków w symulowanych warunkach przejścia w rok 2000. Przeprowadzono je w ramach testu światowego, zorganizowanego z inicjatywy i koordynowanego przez New York Clearing House (NYCH). Uczestniczyły w nim banki z całego świata, w tym 65 z Polski. Podczas prowadzenia rozliczeń nie zauważono nieprawidłowości związanych z problemem roku 2000 - twierdzą przedstawiciele KIR. Nie są to jednak ostateczne wyniki wszystkich przeprowadzonych prób. Testy nie dotyczyły zgodności z rokiem 2000 wewnętrznych systemów informatycznych poszczególnych banków.

A było to tak...

Do testu zgłosiło się 65 polskich banków rozliczających się z KIR, jednak nie wszystkie faktycznie w nim uczestniczyły. "Można jednak powiedzieć, że w naszych testach wzięła udział zdecydowana większość banków, w tym także zagranicznych. Każdy bank reprezentowała centrala wraz z jednym bądź kilkoma oddziałami. Łącznie było ok. 250 miejsc rozliczeniowych" - mówi Elżbieta Oleszczuk, doradca prezesa Związku Banków Polskich.

W sobotę, 12 czerwca data została przestawiona na 31 grudnia 1999 r. W tym samym dniu odbyła się sesja rozliczeniowa w systemie ELIXIR. W jej trakcie wyniki rozrachunków przedstawiono NBP, a następnie przesłano zbiory do banków i ich oddziałów. Przeprowadzono także kontrolę rozrachunków. Następnego dnia sprawdzano poprawność automatycznego przejś-cia na datę 1 stycznia i pełnego przebiegu rozliczeniowego w dniu 4 stycznia 2000 r.

Według przedstawicieli KIR, testy przebiegły sprawnie. Systemy informatyczne będą na przełomie roku zdolne do przeprowadzania rozliczeń międzybankowych i rozrachunku z NBP. Jednak ostateczne oceny testów współpracy banków z NBP nie są znane. Podczas weekendowego testu sprawdzano także poprawność działania systemu telekomunikacyjnego BPT Telbank, z którego korzysta większość banków. "Żaden z banków nie stracił łączności" - stwierdza Elżbieta Oleszczuk.

PAD na kłopoty

KIR, jako jedyną instytucję rozliczeniową w Europie Środkowej i Wschodniej, zaproszono do testu światowego. Przedstawiciele NYCH na razie odmawiają wypowiedzi dotyczących liczby banków, które wzięły udział w teście, oraz jego wyników w skali światowej. Jednak według niemieckiego Bundesbanku, który pomaga w koordynowaniu wyników testu, wstępna ocena jest pozytywna. Czerwcowy test był pierwszą i ostatnią międzynarodową próbą, jaką banki zorganizowały przed nadejściem 2000 r.

KIR poinformowała, że na wypadek poważnych problemów zakłócających eksploatację systemów przygotowano Plan Awaryjnego Działania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200