Problem baz danych dla NetWare

Rynek powoli, ale zdecydowanie odchodzi od systemu operacyjnego NetWare firmy Novell, jako platformy dla serwerów baz danych. Oracle i Sybase wciąż oferują jeszcze rozwiązania dla NetWare, ale Informix całkowicie wycofał się już z tego rynku.

Rynek powoli, ale zdecydowanie odchodzi od systemu operacyjnego NetWare firmy Novell, jako platformy dla serwerów baz danych. Oracle i Sybase wciąż oferują jeszcze rozwiązania dla NetWare, ale Informix całkowicie wycofał się już z tego rynku.

Jak wynika z analiz, zarówno użytkownicy, jak i sprzedawcy serwerów baz danych w coraz większym stopniu używają Unixa i Windows NT firmy Microsoft, zamiast platformy NetWare dla nowych aplikacji baz danych.

"Jest w tym jakiś sens, że ludzie przestali uważać platformę NetWare za wystarczająco silną dla baz danych i aplikacji wykorzystywanych w biznesie" - mówi Dan Kusnetzky, analityk International Data Corporation z Framingham w Massachusetts, firmy zajmującej się badaniami rynku.

Mimo ostatnio wprowadzonego wsparcia dla wielu procesorów w NetWare 4.1 (SMP), przewiduje się, że w ciągu najbliższych miesięcy większość nowych aplikacji bazodanowych opracowywanych będzie w pierwszej kolejności dla Unixa i Windows NT.

"Firmy opierały do tej pory swoje serwery baz danych na oprogramowaniu NetWare ze względu na wsparcie, jakie otrzymywały. Jeśli posiadały setki serwerów plików NetWare, to dlaczego nie miały instalować serwerów baz danych w tym samym środowisku" - zastanawia się Steve Drane, konsultant w Scientific Application International Corp., integratora systemów z San Diego.

Nowemu trendowi odchodzenia od NetWare uległ trzeci w rankingu producent baz danych - firma Informix. Według wypowiedzi Davida Watersona, kierownika działu marketingu serwerów w Informixie, firma nie będzie już produkowała swoich serwerów bazodanowych klasy high-end w wersji pracującej na platformie NetWare. Informix będzie wciąż sprzedawał jednak oprogramowanie low-end Informix-SE w wersji dla sieciowego systemu Novella.

Oracle i Sybase nie chcą jednak jak na razie pozostawić klientów NetWare bez wsparcia. Obie firmy planują wprowadzenie na rynek nowych wersji swoich baz danych wspierających NetWare 4.1 SMP. Produkty te, które według planów mają być dostępne już zimą, będą w pełni wykorzystywały możliwości przetwarzania równoległego nowej wersji NetWare. Lider Oracle Corp, która kontroluje prawie 60% rynku serwerów baz danych dla NetWare, zgodnie z informacjami International Data Corp, wprowadzi na rynek w przyszłym miesiącu Oracle7 Enterprise Server dla NetWare 4.1 SMP oraz Oracle Workgroup Server dla NetWare 4.1.

Obie wersje zawierają równoległy mechanizm obsługi zapytań, są zintegrowane z NetWare Directory Services za pośrednictwem graficznych narzędzi do zarządzania Oracla oraz są bardziej wyczulone na błędy i umożliwiają obsługę do 300 współdziałających użytkowników.

"Sybase wprowadzi na rynek w I kw. przyszłego roku nową wersję Servera oznaczoną numerem 11, współpracującą z NetWare 4.1 SMP" - zapowiedział Dennis McEvoy, wiceprezes działu produktów.

Do końca roku Sybase zacznie sprzedawać SQL Anywhere dla NetWare 4.1 (dawniej Watcom SQL) i posunie naprzód plany wprowadzenia na rynek SybaseWare, serwera baz danych i NetWare w jednym pakiecie pod koniec roku. Oracle porzucił myśl wprowadzenia podobnego pakietu już w sierpniu. Bob Epstein, wiceprezes w Sybase powiedział, że NetWare ma wciąż dużą część rynku aplikacji biznesowych, z czasem jednak wzrastać będzie bezpośrednie wspieranie driverów NetWare i usług, takich jak NetWare Directory Services, a nie serwerów aplikacji. B. Epstein dodaje, że jest to konsekwencja polityki Novella zmierzająca do stworzenia NetWare bardziej niezależnego od platformy systemowej. Jednakże zarówno wysiłki Oracla, jak i Sybase, skierowane na rozwój aplikacji pod NetWare, zostały zahamowane przez uwagę jaką poświęca się teraz Windows NT, które co prawda nie mają jeszcze tak dużej liczby instalacji jak NetWare, ale niewątpliwie są bardzo obiecującym środowiskiem jako serwer aplikacji.

Kompatybilność z Windows NT stała się na tyle ważna, że Oracle planuje wprowadzić na rynek swój przyszły produkt najpierw na Windows NT, przed wersjami pracującymi pod NetWare i Unixem. Wersja beta bazy danych Oracle 8 działająca pod Windows NT ma być dostępna na wiosnę.


TOP 200